Za pokus o vraždu německé političky půjde útočník na 14 let za mříže | E15.cz

Za pokus o vraždu německé političky půjde útočník na 14 let za mříže

Starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová a policejní prezident Wolfgang Albers
Starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová a policejní prezident Wolfgang Albers
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 14 let do vězení poslal německý soud muže, který se loni v říjnu pokusil zabít současnou primátorku Kolína nad Rýnem Henriette Rekerovou. Frank S. chtěl podle německých médií původně zavraždit německou kancléřku Angelu Merkelovou, ale kvůli přísným bezpečnostním opatřením v jejím okolí si nakonec jako náhradní terč zvolil Rekerovou.

Obžaloba pro pravicového extremistu požadovala doživotí, obhajoba nejvýše 15 let vězení. Verdikt düsseldorfského soudu tedy obhajobě vyšel vstříc, což mají někteří pozorovatelé za překvapivé; očekávali totiž výrazně tvrdší trest.

Frank S., který se v částech procesu zastupoval sám, ve své nedávné závěrečné řeči tvrdil, že Rekerovou nechtěl zabít. Snažil se ale prý vyslat jasný signál a zamezit „humanitárně maskovanému sebezničení Německa“ jeho vstřícnou politikou vůči imigrantům. „Chtěl jsem, aby se od reality odtržená vládnoucí třída začala znovu bát lidového hněvu,“ řekl.

Soudkyně Barbara Havlizaová dnes konstatovala, že Frank S. chtěl vytvořit atmosféru nenávisti a ovlivnit politiku. Tomu, že by muž političku ve skutečnosti nechtěl zabít, ale neuvěřila a uznala ho vinným z pokusu o vraždu.

Dnes pětačtyřicetiletý muž kolínskou političku, s jejíž prouprchlickou politikou nesouhlasil, napadl 17. října 2015 během vrcholící volební kampaně. Podle svědků k ní přátelsky přistoupil a požádal ji o růži. Když mu ji Rekerová podávala, bodl ji loveckým nožem do krku. Jen těsně přitom minul krční tepnu a míchu.

Politička, která se v první chvíli snažila krvácení zastavit vlastní rukou, utrpěla vážná zranění. Když se další den stala primátorku Kolína nad Rýnem, byla ještě v umělém spánku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video