Španělsko může určovat, koho pustí na Gibraltar | e15.cz

Žádné záruky. Španělsko může určovat, koho pustí na Gibraltar

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Čerstvá dohoda o volném pohybu osob na hranicích mezi britským územím Gibraltar a Španělskem umožňuje Madridu rozhodnout o tom, že někomu vstup na Gibraltar odepře. Řekla to ministryně zahraničí Arancha González Layaová v rozhovoru pro deník El País.

Podle dohody uzavřené v samotném závěru roku 2020, má Gibraltar, který je britskou exklávou sousedící se Španělskem, zůstat i po vystoupení Velké Británie z Evropské unie součástí schengenského prostoru. Britové a občané zemí EU by tak pro překročení hranice Španělska a Gibraltaru neměli potřebovat pas.

„Poslední slovo v tom, kdo vstoupí na Gibraltar, řekne Španělsko,“ uvedla ministryně zahraničí. Podle ní dává dohoda Španělsku odpovědnost za dohled nad plněním podmínek dohody, dodala s tím, že ani jedna ze stran se ani v nejmenší míře nevzdala své suverenity.

Španělští celníci přitom nebudou přítomní jen na společné hranici, ale i v gibraltarském přístavu a na letišti, které se stávají branami do schengenského prostoru. Po čtyřleté přechodné období budou celníkům z obou stan pomáhat pracovníci unijní agentury Frontex.

Na otázku, zda nyní není Gibraltar propojen s Evropskou unií více než před brexitem, odpověděla ministryně, že je to velký paradox nynější dohody. „Nezapomínejme, že více než 95 procent obyvatel Gibraltaru hlasovalo pro setrvání v EU,“ uvedla ministryně.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v prohlášení k dohodě uvedl, že Velká Británie stále stojí za Gibraltarem a že dohoda zajišťuje plnou suverenitu území.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video