Nová varianta XE: Příznaky jsou podobné omikronu, ale je nakažlivější

Očkovací centrum v Česku.

Očkovací centrum v Česku. Zdroj: ČTK

V Česku se vedle subvarianty koronaviru BA.2, která momentálně převládá, objevila nová varianta nazvaná XE. Je o deset procent nakažlivější než omikron a projevuje se velice podobně. Jedná se o rekombinantní vir steně jako varianta nemoci covid-19 Deltakron, která se zatím v Česku nevyskytla. 

Co je varianta XE

V Česku se potvrdil výskyt kombinované varianty dvou typů omikron BA.1 a BA.2 označované jako XE. O záchytu vzorku informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Kombinace má být asi o deset procent nakažlivější než původní omikron. Od nejstarší varianty koronaviru z čínského Wu-chanu, která se v ČR prokázala poprvé v březnu 2020, je každá další nová varianta nakažlivější. Postupně už převládly varianty alfa, delta, omikron a subvarianta omikronu BA.2.

„Takzvané rekombinantní varianty vznikají, když se jeden člověk infikuje dvěma či více variantami viru současně. Tím v těle hostitele dojde k předání a promíchání genetických informací mezi variantami viru. V průběhu pandemie už k takovým mutacím došlo několikrát, není to v zásadě nic neobvyklého,“ uvedla vedoucí laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. Podobné rekombinace vznikají i u dalších virových nákaz včetně chřipky.

Video placeholde
Koronavirus: Varianta Omikron • Videohub

Zaznamenány byly už také kombinace starší varianty delta a omikronu typu BA.1, které se označují XD a XF. XD byla detekována ve Francii a dále ji laboratoře zaznamenaly v okolních evropských zemích, Dánsku, Belgii, Německu a v Nizozemsku, celkem jde o 26 vzorků. XF byla zaznamenána jen ve Velké Británii, která hlásí také nejvíce případů XE, tedy kombinace dvou typů omikronu.

Covid-19 v roce 2023 v ČR>>>

Příznaky XE

Příznaky nové varianty XE se nijak zvlášť neliší od příznaků, které má omikron. Jedná se tedy nejčastěji o rýmu, bolest v krku nebo o kašel. Podle neurobiologa Omara Šerého začíná nákaza variantou XE bolestí v krku, hlavy, suchým kašlem. Následuje zánět dutin a nosohltanu, ucpaný nos a teploty. Plíce podle něj napadeny nebývají, což je rozdíl od předchozích variant. 

Průběh XE

Podle dostupných informací Světové zdravotnické organizace (WHO) by mohla být varianta XE zhruba o deset procent nakažlivější než původní varianty omikronu. „K posouzení, zda se proto do budoucna může stát novou dominantní variantou, ale není dosud dostatek informací,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Podle ní zatím ani průběhy onemocnění covid-19 u nakažených nenaznačují, že by varianta XE znamenala pro organismus pacienta nějaké závažnější potíže a vykazovala zásadně jiný průběh onemocnění, než je běžné.

Výskyt XE

Prozatím je v mezinárodní databázi asi 470 vzorků XE potvrzených celogenovou sekvenací z pěti zemí světa, které se podrobnějšímu vyšetřování genomu koronaviru více věnují. Naprostá většina vzorků je z Velké Británie, tři z USA a po jednom případě z Irska, Dánska a z ČR.

Dominantní variantou koronaviru je v tuzemsku podle SZÚ omikron, subtyp BA.2, která se začala šířit z Dánska v prosinci loňského roku. První případy v ČR byly zaznamenány v lednu.

Covid-19: Aktuální statistiky v ČR

Podrobnější informace a statistiky k současné situaci najdete v samostatném článku.