Aleš Zavoral | alza.cz | Miliardáři | e15.cz

8. Aleš Zavoral

8. Aleš Zavoral
8. Aleš Zavoral
• 
ZDROJ: Tereza Kovandová

redakce E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zavoralova Alza i nadále neohroženě kraluje českému trhu internetových obchodů. Nicméně tržby tuzemských e-shopů se celkově propadly a Alza zřejmě nebude ušetřena, hodnota Zavoralova majetku proto meziročně mírně poklesla. Každopádně o tom, jak se Alze dařilo v minulém roce, toho stále moc nevíme, poslední známé hospodářské výsledky se datují k roku 2021, kdy česká jednička utržila 45 miliard korun a vydělala zhruba 2,5 miliardy korun. Její dominanci jen tak někdo neohrozí.

Hodnota majetku: 61 miliard korun

  • Věk: 46
  • Obor: e-commerce
  • Zdroj majetku: alza.cz

Před hegemonem české scény se po letech rýsují vážní vyzyvatelé, kteří přicházejí zpoza hranic, tedy německý Kaufland a polské Allegro. Obě firmy jsou dostatečně kapitálově vybavené na to, aby zatřásly českým trhem. Do té doby bude ovšem Alza trůnit nad všemi českými e-shopy.

Sám tajemný miliardář, jehož tvář většina Čechů nikdy neviděla, se po letech veřejnosti trochu více otevřel v knížce Alza: Příběh firmy, která si do toho nenechala mluvit. V ní nechal Zavoral nakouknout do svých začátků jako podnikatele i do postupného budování Alzy, které začalo v hlubokých devadesátých letech ve východních Čechách.

„Byl jsem vždycky… jak to říct? Asi sběratel. Bavilo mě sbírat věci a pak je měnit za něco hodnotnějšího,“ vypráví Zavoral v knížce, která je v podstatě kronikou Alzy. První peníze vydělal Zavoral, jemuž se přezdívá továrník, ještě jako dítě díky sběru nedopalků od cigaret, které za minulého režimu prodával probouzejícím se návštěvníkům punkových a metalových koncertů. „Říkali jsme jim hašišáci, a když vstali, měli žízeň a chuť na cigaretu.“

Historie e-shopu Alza a kdo za ním stojí

Video se připravuje ...

Nejnovější e15 magazín „Elita byznysu“ objednávejte zde >>>

Autor: redakce E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery