Pan Alza. Z počátečních písmen křestního jména a příjmení Aleše Zavorala vznikl jeden z nezpochybnitelných českých lovebrandů. Značka tak profláklá, že byste těžko hledali obyvatele České republiky, který nikdy nebyl jejím zákazníkem. Jakkoli se Aleš Zavoral snaží stát mimo veřejné dění, jeden ze svých nejnovějších velkých plánů neutajil.
Hodnota majetku: 65,3 miliard korun
- Věk: 47
- Obor: e-commerce
- Zdroj majetku: alza.cz
Alza letos míří do nových, pro ni dosud neprobádaných vod zdravotnického byznysu. Zůstalo by to tajemstvím, dokud se v obchodním rejstříku neobjevila zmínka, že Alza vstupuje do firmy Other Corp, respektive byla na ni převedena část obchodního závodu ve středočeských Zdicích, jehož předmětem podnikání je provoz lékárny. Mimochodem, na straně Other Corp obchod dojednával Jan Sadílek, bývalý marketingový ředitel Alzy, jehož poslední známou pracovní adresou bylo Aukro.
Sadílek je nyní v Other Corp jednatelem a podle zpráv z médií to může vypadat na jeho návrat do Alzy, jejíž lékárenské aktivity by pod něj spadaly. Stejně tak zasazení semínka do Zdic ukazuje na záměr Alzy, byť oficiálně to firma nepotvrzuje. Událost nenechala klidného Tomáše Čupra, majitele potravinářského e-shopu Rohlík.cz. Na síti X vyšvihl záměru Alzy poklonu: „Jak znám Alzu, Aleše a Sáďu, tak bych jim věřil. Rozeberou si lékárenský e-comm s Maxem a RIP zbytek,“ uvedl.
Jít do lékárenského on-line byznysu ale nemusí být úplně lehké, jak ukazuje poslední zkušenost bratří Kasových s jejich Pilulkou. Firmě poklesly tržby, dostala se do potíží s cash flow, musela si nechat u banky odložit splátky desítek milionů korun a v posledních měsících usilovně hledala partnera. Našla ho nakonec v TCF Capital, což je investiční vehikl zmíněného Tomáše Čupra.
Pilulce pomáhá osmdesáti miliony korun, zatím je poskytl formou úvěru, ve hře prý však může být i majorita ve společnosti. Ze Zavorala a Čupra tak mohou být nečekaní konkurenti na lékárenském trhu. Jak jsou v Alze šikovní a jak dokážou odpovídat na výzvy, to ukázala postcovidová doba. Trh e-commerce klesal a jednou z odpovědí firmy byl věrnostní program AlzaPlus+, dohoda, že za roční předplatné klient získá garantované dodání všech objednávek zdarma. Nějakou dobu, jak už to u Alzy bývá, byla čísla neveřejná, letos se ale ukázalo, že ujednání za 299 korun ročně přilákalo zhruba milion lidí.
Jak byl postcovidový rok pro firmu těžký, naznačují opět poslední zveřejněná čísla, a to za rok 2022. Zisk se propadl dokonce o 74 procent z 2,5 miliardy korun na 654 milionů.
A ještě jedno znamení, jak je Alza zvyklá chytat se šance. Když portály Mall a CZC loni ovládlo polské Allegro, Alza hned přispěchala s kampaní, že za zákazníky vyřídí jejich reklamace. Případ měl samozřejmě soudní dohru, praktiku vedoucí k přetahování zákazníků soud předběžným opatřením zatrhl. Alzu vlastní kyperská společnost L. S. Investments Limited, jejímž konečným majitelem je advokát Pavel Steinwicht, historicky spjatý s Alzou.
Sám Zavoral o sobě mluví jako o zakladateli, nicméně z žádných dokumentů nevyplývá, že by v posledních letech se svým podílem majetkově nakládal. Zároveň je možné, že minoritní podíly drží ještě další manažeři z Alzy. O to bolestnější byl pro Zavorala rozvod, kvůli kterému se před třemi lety jeho majetkové poměry musely dostat na povrch. Jeho bývalá manželka Lidija Zavoralová požadovala po manželovi několikasettisícové výživné měsíčně.
Soud jí ho nakonec přiznal. Z jejího veřejného prohlášení jde vypíchnout snad ještě jednu zajímavou interní informaci, v letech 2010 a 2011, kdy se oba seznámili, byl prý Zavoral vyhořelý a přemýšlel o prodeji Alzy. Skupina dnes působí na pěti evropských trzích, kromě Česka a Slovenska také v Rakousku, Maďarsku a Německu a zaměstnává dva a půl tisíce lidí.
Historie e-shopu Alza a kdo za ním stojí