EU bude chránit své špičkové technologie před Čínou a Ruskem. Třeba i zákazem obchodování
Evropská unie začala řešit ekonomickou bezpečnost. Chystá se chránit klíčové moderní technologie, jež se v zemích EU vyvíjejí, aby je nemohly zneužít nebo zcizit mocnosti jako Rusko nebo Čína. Uvažuje i o možnosti omezení exportu nebo přímo zákazu obchodování s některými produkty. „Jsou to nástroje, které máme k dispozici, ale to neznamená, že je nutně použijeme. Nepředbíhejme, je potřeba počkat na vyhodnocení rizik,“ řekla e15 eurokomisařka Věra Jourová.
Společně s komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem vyzvala Jourová členské státy EU, aby navrhly, které strategické technologie je podle nich třeba chránit a jak. Evropská komise pak do jara příštího roku zpracuje ekonomickou bezpečnostní strategii. „Členské státy včetně České republiky rozhodnou, které technologie chránit a které sdílet s partnery. Bude to na základě našich zájmů a analýz,“ upřesnila Jourová.
Za Česko se zatím plánuje zapojit ministerstvo průmyslu a obchodu. „Dlouhodobě si uvědomujeme bezpečnostní relevanci moderních technologií a jejich význam pro ekonomickou bezpečnost ČR a našich spojenců,“ vysvětlil důvody mluvčí rezortu David Hluštík.
Komise vymezila čtyři klíčové technologické oblasti: pokročilé čipy a polovodiče, umělou inteligenci, kvantové technologie a biotechnologie. Podle Bretona tyto obory představují „bezprostřední rizika“ pro technickou suverenitu unie.
Tyto technologie si střeží také Spojené státy, které například zakázaly vývoz nejvyspělejších čipů i strojů a softwaru na jejich vývoj a výrobu do Číny nebo Ruska. A omezují také přístup ke kvantovým technologiím. Český fond Tensor Ventures, který loni investoval milion dolarů do amerického startupu QC82, jenž vyvíjí kvantový čip, musel nejprve projít screeningem americké vlády. Ta v QC82 drží podíl přes agenturu DARPA.
„Obecně bychom byli pro posílení transatlantické vazby. Mezi Evropou a USA je bezpochyby konkurence, ale z většího propojení mohou profitovat obě strany,“ řekl partner Tensor Ventures Martin Drdúl. Evropská komise kromě možných restrikcí vůči rizikovým zemím považuje za důležitý krok právě i posílení partnerství se spojenci.
„EU chce být otevřená podnikání a investicím. Chceme ale mít přehled o tom, kdo u nás investuje a zda to dělá s dobrým úmyslem,“ vysvětluje Jourová. K tomu by měl dopomoci také upravený investiční prověřovací proces, na kterém pracuje výkonný místopředseda Evropské komise pro ekonomiku a obchod Valdis Dombrovskis.
Evropa má už dlouhou dobu problém zejména s Čínou, která se při získávání důležitých technologií uchyluje i ke krádežím duševního vlastnictví. Chybějící know-how se snaží získat také od odborníků, které přetahuje z firem působících ve vyspělém světě. „Čína využívá zahraniční technologie k posílení své technologické základny a inovacím, čímž zvyšuje konkurenceschopnost svého průmyslu a výzkumného sektoru vůči evropským protějškům,“ upozorňuje ve své analýze o zapojování Číny do české vědy Asociace pro mezinárodní otázky.
Podle americké analytické společnosti Strider Technologies, pro kterou nedávno začal pracovat bývalý český kybernetický atašé ve Washingtonu Daniel Bagge, Čína už z Evropy přetáhla třicet tisíc odborníků na čipy. „Mnoho dokumentů čínské vlády uvádí, že k budování domácího polovodičového sektoru je třeba využít zahraniční duševní vlastnictví a talenty,“ upozornil výkonný ředitel Strideru Greg Levesque.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!