Prudké zdražování skončilo. Inflace nás ale bude rozdělovat, ceny porostou dál u bydlení a potravin

úvěr, CZK, ČNB, inflace pro longread

úvěr, CZK, ČNB, inflace pro longread Zdroj: Grafika e15

Dominik Stroukal
Diskuze (1)

Globálním problémem číslo jedna je podle obyvatel široké škály zemí pořád inflace. Není to samozřejmě jediný problém, ale několikaleté zápasení s drahotou se nám zkrátka propsalo do výhledu. Je časté, že co se inflace týče, očekáváme stejné problémy, jaké vidíme nyní. Stejné je to i u nás, jakkoli už se inflace dostala na hranu zkrotitelnosti. Jaké zdražování nás ale ve skutečnosti čeká?

Český statistický úřad překvapil, když prosincová inflace zůstala pod očekáváním na třech procentech. Za celý rok 2024 byla trochu symbolicky na 2,4 procenta. Zároveň ukázal, co přesně růst cen způsobilo. Mírně zdražovalo vše s výjimkou potravin, bez nichž by inflace byla o 0,4 procentního bodu výš. Vybavení domácností a vzdělávání se na inflaci nepodílely a ze zbytku je nejcitelnější zdražení u bydlení, kde rostly nájmy, ceny elektřiny, vodného i stočného tak moc, že víc než třetinu loňské inflace můžeme připsat této kategorii. Citelně se také zdražilo v hotelech a restauracích. A jak to bude v příštím roce?

Konečně znatelný růst reálných mezd

Když se naposledy naše centrální banka ptala ekonomických analytiků na výhled inflace na úplném konci letošního roku, dostala samá čísla uvnitř svého tolerančního pásma, tedy mezi jedním a třemi procenty. Nejnižší odhad měl analytik s odhadem 1,4 procenta, nejvyšší odhad byl přesně dvojnásobný, tedy 2,8 procenta. Když se všechny odhady zprůměrují, očekávají analytici inflaci na 2,3 procenta. To je po letech vysokého zdražování velmi pozitivní výhled, ale kladně ho nevidí jen analytici mimo centrální banku. Sama Česká národní banka predikuje za celý rok 2025 inflaci na 2,6 procenta, tedy jen o něco výše, než jak dopadlo zdražování v roce loňském.

Pro peněženky nás žijících v České republice to je dobrá i špatná zpráva. Dobrá je nejenom nižší inflace, než kterou jsme před pár lety poznali, ale hlavně bude s nejvyšší pravděpodobností nižší než růst nominálních mezd, tedy porostou mzdy reálné. Samozřejmě ne každému, ale v průměru by reálné mzdy mohly vyrůst o tři nebo čtyři procenta.

Kosmetické snížení úrokových sazeb

Špatnou zprávou samozřejmě je jakákoli vyšší inflace, i kdyby to byly 2,3 procenta. Nákladná pro spoustu z nás může být daň za to v podobě vyšších úrokových sazeb po delší dobu. Ty by se mohly dostat do konce roku buď na 3,5, nebo na 3,25 procenta, což je už jen kosmetické snížení oproti současnosti, takže nelze čekat, že by úrokové sazby třeba na hypotečních úvěrech klesly na úrovně, na které jsme si zvykli před pandemií. Pro firmy a domácnosti bude dražší dluh a dráž si bude půjčovat i stát.

Vyplývá to totiž z další špatné zprávy, a to jsou oblasti, v nichž zdražování nekončí a bude tlačit inflaci spíše vzhůru. A bohužel jsou to ty oblasti, které jsou možná nejviditelnější a jistě patří mezi ty nejbolestivější. Optimisticky to totiž vůbec nevypadá vedle služeb zejména v kategorii bydlení a u potravin. V loňském roce už jsme to u bydlení a služeb viděli, ale potraviny nám inflaci snižovaly. Ceny potravin šly dokonce proti světovému trendu, to tak nejspíš v letošním roce nevydrží.

Vedle všech těch dobrých zpráv se ale nesmíme divit frustraci těch, jejichž spotřební koš není průměrný, ale většinu peněz dají za nájem a potraviny. Nakonec tak o výhledu inflace na rok 2025 můžeme sice říkat, že není špatný, ale bude pokračovat v rozdělování společnosti. A to je dost možná nakonec ze všech těch nákladů inflace náklad největší.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (1)