Cínovecké lithium už dalo vydělat. Těžařské akcie letí vzhůru, dobře koupil i Bushův poradce

Jen během uplynulého týdne vydělali investoři až padesát procent na akciích australské firmy European Metals Holdings

Jen během uplynulého týdne vydělali investoři až padesát procent na akciích australské firmy European Metals Holdings Zdroj: Grafika E15

Jaroslav Bukovský
Diskuze (6)

Takřka padesát procent navíc během několika dnů. Až tak se začátkem března vydařila sázka na návrat důvěry v cínovecké lithium. A to prostřednictvím akcií australské těžební společnosti European Metals Holdings, která plánuje ve společném podniku s ČEZ vzácný prvek perspektivně těžit. Stalo se tak poté, co ministerstvo průmyslu a obchodu zařadilo cínovecké zásoby jako ložiska strategického významu. Už několik dní předtím přitom australské akcie přilákaly pozoruhodného amerického kupce, který ve své době léta radil administrativě amerického prezidenta v bezpečnostních otázkách strategického významu. 

„Díky těžbě lithia na našem území a připravovaným investicím v Česku můžeme vybudovat celý dodavatelský řetězec pro výrobu baterií do elektromobilů. Tyto kroky zvýší naši konkurenceschopnost, nakopnou ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa. Zároveň tím snížíme závislost na dovozu z třetích zemí, zejména z Číny a Jižní Ameriky,“ uvedl minulý týden ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Označení ložisek za strategické má zjednodušit povolovací procesy, které budou při potenciálním rozběhu těžby nutné.

O těžbě se přitom stále nerozhodlo. ČEZ, který má ve společném podniku s Australany majoritu, loni odložil konečné rozhodnutí na letošek s odkazem na dokončení studie proveditelnosti. I přesto na akciích vypukla nákupní horečka. Akcie australské EMH od středy podražily téměř o polovinu z 5,5 na bezmála osm australských dolarů. Do té doby přitom akcie trendově zmíraly. V závěru února přitom akcie EMH po dlouhodobém poklesu spadly až téměř na devítileté minimum. Ještě v létě roku 2021 se přitom akie obchodovaly i po 86 dolarech za kus, tedy bezmála dvanáctinásobek aktuální ceny. 

V závěru února, tedy jen několik dnů před prohlášením ministerstva, stihl přikoupit přes sto tisíc akcií investor a neexekutivní manažer EMH Lincoln Palmer Bloomfield Jr. Bloombfield je živoucí legendou poradců amerických vlád. Dvaasedmdesátiletý diplomat působil hned v několika administrativách. Po roce 2001 působil čtyři roky jako náměstek ministra zahraničí pro politicko-vojenské záležitosti v administrativě George W. Bushe.

Už počátkem devadesátých let pak pracoval jako náměstek viceprezidenta Dana Quayla pro záležitosti národní bezpečnosti. V roce 2005 založil Bloomfield poradenskou firmu Palmer Coates, specializující se na strategické plánování mezinárodních obchodních aktivit, během velké finanční krize v letech 2008–2009 ale zároveň pracoval v pozici zvláštního vyslance prezidenta Bushe pro snižování hrozeb přenosných systémů protivzdušné obrany.

„Za růstem je omezená likvidita akcie spojená s nákupem zajímavého akcionáře Bloomfielda. Mohly vzniknout spekulace, že Bloomfield může mít informace, které zbytek trhu nemá,“ soudí šéfanalytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Bloomfield držel část akcií už v minulosti, jeho aktuální podíl na australském těžaři je podle regulatorní zprávy EMH 0,31 procenta. Informace o jeho posledním nákupu, byť v řádu nižších statisíců, publikovala australská EMH pátého března, tedy ve stejný den, kde ministerstvo průmyslu rozhodlo o zařazení zásob prvku mezi strategická ložiska. 

Aktuální cena lithia však z pohledu vývoje posledních let zůstává na velmi nízkých úrovních. Jen od listopadu roku 2022 zlevnilo lithium téměř o devadesát procent. „Vůbec si nejsem jistý, že by těžba na Cínovci mohla být za aktuálních podmínek profitabilní,“ spekuluje analytik. Definitivní rozhodnutí o těžbě má padnout letos.

„Je potřeba rozsálá aktualizace studie proveditelnosti. To je detailní dokument, který se dělá na míru pro konkrétní lokalitu a musí obsahovat všechny skutečnosti týkající se nové lokality, kde by měla továrna vzniknout, aby bylo pro ni možné vybrat ideální umístění. Studie by měla být hotova v létě a rozhodnutí, jak s projektem dál, by mělo padnout do konce tohoto roku,“ uvedl už v lednu pro e15 mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Během prosince pak EMH publikovala novou analýzu těžby cínoveckého lithia. Nové výpočty přitom počítají se zhruba čtyřicetiprocentním nárůstem objemu těžitelného lithia, což by mělo i v časech levného lithia podstatně zlepšit ekonomiku těžby. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (6)