Bitcoin má řadu klonů. Čím se liší a na co si dát pozor | e15.cz
M A

Kryptoměny

Není bitcoin jako bitcoin. Začínající investoři si musejí dát pozor na matoucí označení

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kolik bitcoinů existuje? Řadu začínajících investorů může tato otázka zmást, jelikož v přehledu nejrozšířenějších kryptoměn najdou jak „bitcoin“, tak „bitcoin cash“ či „bitcoin SV" nebo „bitcoin gold". Přestože hodnota bitcoinových klonů vůči originálu postupně klesá, obezřetnost je stále na místě.

Bitcoin Cash vznikl v létě 2017. Tehdy se po ostrých rozporech uvnitř bitcoinové komunity ohledně směřování této kryptoměny oddělil od jejího blockchainu klon s názvem bitcoin cash. 

Pro rekapitulaci: bitcoin tehdy řešil problém, jak naložit s narůstajícím počtem transakcí, zahlcením sítě a prudce rostoucími poplatky. Kdo si chtěl koupit kávu za bitcoiny, na poplatcích mnohdy platil více než za nápoj. 

Kurz bitcoinu najdete zde >>> 

Zastánci původního bitcoinu chtěli efektivněji organizovat informace v transakčních blocích, tedy balíčcích s údaji o platbách (a postupně pracovat na revolučním řešení s názvem Lightning Network), zatímco podporovatelé bitcoin cash chtěli bloky prostě zvětšit a jejich uspořádáním se moc nezabývat. 

Kurz bitcoin cash:

Tím by ale podle kritiků bylo zajištění chodu sítě transakcí náročnější a zvýhodňovalo by ty největší těžaře, kteří si poskytováním výpočetního výkonu pro potřeby bitcoinových plateb přímo vydělávají. 

Těžba bitcoin cash

Digitální měny se od sebe liší i tím, jak probíhá jejich těžba. V případě bitcoin cash se ale kryptoměna těží stejně, jako nejrozšířenější bitcoin. O těžbě kryptoměn čtěte zde. 

Mezi propagátory bitcoin cash mezi ně jeden z nejvýznamnějších investorů ve světě kryptoměn Roger Ver. Ten proti originálnímu bitcoinu brojí i na svém soukromém twitterovém účtu, kdy tuto kryptoměnu popisuje s přídomkem „bitcoin core“. 

Ver se ale nelichotivě proslavil také živým videopřenosem, kdy ho rozzuřilo označování bitcoin cash zkráceně „bcash“.

V na první pohled žabomyších válkách jde nicméně o nemalé peníze, ostatně „bitcoin“ je stále pro mnoho lidí synonymem pro kryptoměny jako takové. Právě jeho dominantní postavení mu mimo jiné zajišťuje hodnotu. 

Bitcoin SV

Dalším klonem nejpopulárnější kryptoměny je bitcoin SV. Stojí za ním mimo jiné podnikatel Calvin Ayre a Australan Craig Wright, který sám sebe označuje jako Satoshi Nakamota, tvůrce původního bitcoinu.

Nakamoto ale představuje jen pseudonym, přičemž tou pravou osobou za bitcoinem je právě Wright. Což mu ovšem málokdo věří.

Kurz bitcoin sv:

V projektu Bitcoin SV se Wright rozhodl angažovat v listopadu 2018 s odůvodněním, že vývoj jedničky na trhu kryptoměn se začal ubírat špatným směrem. I přes silná prohlášení, jimiž Wright své aktivity doprovází, ale zůstává hodnota „jeho“ kryptoměny na zlomku toho, kolik stojí jím opovrhovaná verze bitcoinu.

Klonu bitcoinu na kredibilitě v minulosti ubral i krok jedné z největších kryptoměnových burz na světě s názvem Binance. Ta se rozhodla ze své nabídky obchodovatelných virtuálních mincí Bitcoin SV úplně vyřadit.

Bitcoin Gold

Co do tržní kapitalizace ještě menší klon bitcoinu představuje ten s přídomkem gold. Od originálu se liší hlavně tím, že lze těžit i na grafických kartách, zatímco pro mining velkého bitcoinu jsou potřeba speciální počítače označované jako ASIC.

 

 

 

 

 

Autor: vaj

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery