Bitcoin Cash - kurz kryptoměny, peněženka, wiki | E15.cz

Válka o bitcoin. Tvůrci klonu kryptoměny tvrdí, že jejich bitcoin je ten pravý

red

Kolik bitcoinů existuje? Řadu začínajících investorů může tato otázka zmást, jelikož v přehledu nejrozšířenějších kryptoměn najdou jak „bitcoin“, tak „bitcoin cash“. Aby byla situace ještě vyhrocenější, zastánci bitcoin cash tvrdí, že právě tato kryptoměna je ten pravý bitcoin.

Bitcoin Cash vznikl v létě 2017. Tehdy se po ostrých rozporech uvnitř bitcoinové komunity ohledně směřování této kryptoměny oddělil od jejího blockchainu klon s názvem bitcoin cash. 

Pro rekapitulaci: bitcoin tehdy řešil problém, jak naložit s narůstajícím počtem transakcí, zahlcením sítě a prudce rostoucími poplatky. Kdo si chtěl koupit kávu za bitcoiny, na poplatcích mnohdy platil více než za nápoj. 

Kurz bitcoinu najdete zde >>> 

Zastánci původního bitcoinu chtěli efektivněji organizovat informace v transakčních blocích, tedy datových balíčcích s údaji o platbách (a postupně pracovat na revolučním řešení s názvem Lightning Network), zatímco podporovatelé bitcoin cash chtěli bloky prostě zvětšit a jejich uspořádáním se moc nezabývat. 

Kurz bitcoin cash:

Tím by ale podle kritiků bylo zajištění chodu sítě transakcí náročnější a zvýhodňovalo by ty největší těžaře, kteří si poskytováním výpočetního výkonu pro potřeby bitcoinových plateb přímo vydělávají. 

Vše o kryptoměnách čtěte tady >>> 

Velikost jednoho datového bloku byla u bitcoin cash stanovena na osm megabajtů, zatímco u bitcoinu jeden.

V únoru 2018 dokonce nastala situace, kdy poplatky za transakce "klasickým" bitcoinem bylo na podobně nízké úrovni jako v případě bitcoin cash.

Bitcoin Cash peněženka
Bitcoin Cash podporuje řada oblíbených peněženek na kryptoměny. Například mycelium, Trezor, coinomi, blockchain.info či Coinbase.

Aby ale byla situace nepřehlednější a rozdíly mezi těmito měnami zastřenější, tak bitcoin cash podporují mimo jiné provozovatelé domény Bitcoin.com. Ti „svůj“ bitcoin cash dokonce označují za ten pravý bitcoin, pro stejné potřeby využívají také stejnojmenný twitterový účet.

Těžba bitcoin cash

Digitální měny se od sebe liší i tím, jak probíhá jejich těžba. V případě bitcoin cash se ale kryptoměna těží stejně, jako nejrozšířenější bitcoin. O těžbě kryptoměn čtěte zde. 

Patří mezi ně jeden z nejvýznamnějších investorů ve světě kryptoměn Roger Ver. Ten proti originálnímu bitcoinu brojí i na svém soukromém twitterovém účtu, kdy tuto kryptoměnu popisuje s přídomkem „bitcoin core“. 

Ver se ale nelichotivě proslavil také živým videopřenosem, kdy ho rozzuřilo označování bitcoin cash zkráceně „bcash“.

V na první pohled žabomyších válkách jde nicméně o nemalé peníze, ostatně „bitcoin“ je stále pro mnoho lidí synonymem pro kryptoměny jako takové. Právě jeho dominantní postavení mu mimo jiné zajišťuje hodnotu. 

Více se o kryptoměnách dočtete v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>
Jak být bohatý - investiční magazín E15 Premium

 

 

 

 

Autor: red

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!