Bitcoin není jediným rekordmanem světa kryptoměn, ethereum letos nabídlo padesátinásobné zhodnocení | E15.cz

Bitcoin není jediným rekordmanem světa kryptoměn, ethereum letos nabídlo padesátinásobné zhodnocení

Bitcoin není jediným rekordmanem světa kryptoměn, ethereum letos nabídlo padesátinásobné zhodnocení
Ethereum
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Vávra

Kdo začátkem roku investoval do druhé nejrozšířenější kryptoměny ethereum dvacet tisíc, byl by dnes milionářem. Její cena totiž letos vzrostla padesátkrát a svým zhodnocením zastínila i dominantní bitcoin, který nyní atakuje desetitisícovou hranici. Celková tržní kapitalizace dostupných kryptoměn tak již atakuje hranici 6,5 bilionu korun.

Cena etherea, co do tržní kapitalizace druhé nejrozšířenější kryptoměny, se v posledních týdnech dlouho držela kolem hranice 300 dolarů, nyní ale vystřelila nad 480 dolarů.

Pomáhají jí jednak zprávy o provedeném technologickém updatu, který má přinést efektivnější zpracování transakcí, jednak pozitivní vyjádření významného investora do kryptoměn Mika Novogratze. Ten před několika dny změnil svůj dříve skeptický pohled a předpověděl ethereu brzký průlom hranice 500 dolarů, jak uvedl pro agenturu Bloomberg. Z jeho slov se tak stává sebenaplňující proroctví.

Prudce ale roste i třetí největší kryptovaluta. Klon bitcoinu s označením bcash (bitcoin cash), který se od nejrozšířenější kryptoměny bitcoin odštěpil v létě, znovu atakuje hranici dvou tisíc dolarů. Ještě před měsícem přitom byla jeho cena čtvrtinová.

Chcete se lépe vyznat (nejen) ve světě bitcoinu? Plánujete investice? Ptejte se v investiční poradně E15 Premium evangelisty kryptoměn Karla Fillnera >>>
Karel Fillner: Bitcoiny si schovejte pod zámek

Třetinu nových peněz však do bcash dál pumpuje jedna jediná jihokorejská burza, což vyvolává spekulace o umělém nadsazování kurzu. Hodnotě bcash nicméně nahrává i skutečnost, že obchodování s ním v prosinci umožní významná kryptoměnová burza Bitstamp.

I přes rapidní rozmach nového typu peněz však hlasy z tradičního bankovnictví nevěří, že by kryptoměny v brzké době mohly nahradit tradiční oběživo. „Taková představa je až moc vzdálená. Znamenalo by to příliš drastickou měnu bankovního systému,“ uvedl podle britského Expressu šéf japonské centrální banky Hiromi Jamaoka.

Karel Fillner: Vyhýbejte se nejnovějším kryptoměnám
Spory o bitcoin: kryptoměnu zkoušejí ovládnout velcí hráči
Karel Fillner: Z automatu prší bitcoiny nejrychleji
Komentář Lukáše Kovandy: Bitcoin dal trhá rekordy, míří k hranici deseti tisíc dolarů

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud