Burzovní panika na obou březích Atlantiku. Stále drahé akcie mohou přijít o dvacet procent

Wall Street slábne, ještě rychleji ale ztrácí evropské akcie

Wall Street slábne, ještě rychleji ale ztrácí evropské akcie Zdroj: Reuters

Jaroslav Bukovský

Největší hrůza v očích investorů od ledna. Takové poselství nabídl počátkem prosince takzvaný index strachu VIX odrážející obavy burziánů z propadu Wall Street. Ještě dramatičtější obrázek přináší starý kontinent. Neuróza na zdejších trzích je totiž podle obdobného indexu pro Evropu VStocks nejvyšší dokonce od října loňského roku, kdy svět čelil do té doby nejmasivnější vlně pandemie. Příčinou je nebezpečný koktejl okolností zahrnující dvě základní ingredience. Vedle opětovného vzestupu viru budí obavy i globální ekonomická hrozba v podobě utahování měnové politiky Spojených států. Akcie prý přitom zdaleka nejsou za hubičku.

„Je třeba si přiznat, že globální akciové trhy jsou nyní jako celek velice drahé. Jejich ocenění neboli valuace se momentálně pohybují kolem úrovní z vrcholu akciového trhu v roce 2000, což zároveň představuje historická maxima,“ zdůrazňuje nepříznivé východisko pro investory investiční stratég Consequ Michal Stupavský.

Burzy jsou tak citlivější na každou novou potenciálně negativní zprávu a nálada na trhu se může zhoršit o to rychleji. „V horizontu dalších týdnů bych si raději počkal na lepší nástupní úrovně do akciových titulů,“ obává se oslabení trhů předseda Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč.

Video placeholder
Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy • Videohub

Investory přitom nijak neuklidnilo ani zlevnění globálních akcií v posledních týdnech. Světové akcie pohledem indexu Dow Jones Global přišly ze svého říjnového vrcholu zhruba o pět procent, méně, na prahu čtyř procent, ztratila Wall Street, bolestivěji než svět ale tratila právě Evropa, a to téměř šest procent.

Dalším poklesům jsou prý přitom dveře otevřeny dokořán. „Už nyní se naplňuje globální ekonomický scénář stagflace, vůbec bych se nedivil, pokud by se v následujících měsících realizovala větší globální akciová korekce v řádu patnácti až dvaceti procent,“ dodává Stupavský.

Ani potenciální pád burz by se ovšem nedotkl všech odvětví a akcií. „Příležitostí může být aktuálně sektor energetiky. Zejména v Evropě jsou dlouhodobé důvody, proč ceny energií zůstanou vysoko,“ domnívá se analytik J&T Banky Pavel Ryska. Mezi dalšími nadějnými obory analytici zmiňují společnosti se zaměřením na průzkum, development a těžbu drahých kovů a průmyslových komodit. Dále pak technologie, akcie bank či firem z odvětví, která by mohla perspektivně těžit z opětovného uvolnění pandemické situace.