Čeští katolíci se loni hojili na burze, investice jim vynesly 12 milionů | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Čeští katolíci se loni hojili na burze, investice jim vynesly 12 milionů

Čeští katolíci se loni hojili na burze, investice jim vynesly 12 milionů
Kardinál Dominik Duka
• 
ZDROJ: čtk

Jaroslav Bukovský

Takřka dvanáct milionů korun si loni na světových burzách přivydělala česká katolická církev. Svých 290 milionů investovaných na počátku roku 2015 přes Katolický fond tak klerici vesměs na zahraničních trzích zhodnotili o více jak čtyři procenta.

Právě o tolik totiž vzrostla hodnota podílových listů fondu ve vlastnictví církve. Výkonem Katolický fond, který řídí ČSOB, například o třetinu převýšil loňský výsledkový standard amerických hedgeových manažerů nebo průměr českých akciových fondů.

Dva podfondy sdružené pod hlavičkou Katolického fondu odlišné svou rizikovostí nicméně slavily rozdílné úspěchy. Agresivnější z obou strategií sázející ze tří čtvrtin na zahraniční akciové fondy a ve zbytku pak na dluhopisy rozvíjejících se zemí a evropských firem, loni vynesla takřka 4,5 procenta, což odpovídalo více jak 13 miliónům korun zisku.

„Vývoj odrážel situaci na světových trzích, loňského zajímavého zhodnocení ale pravděpodobně letos nedosáhne,“ varuje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Nezavírejte imigrantům hranice, vyzval papež Evropu

Podfond sázející na riziko vznikl v polovině roku 2014, od loňska katolíci investují i prostřednictvím konzervativní strategie s převahou dluhopisů. Ten loni půldruhého milionu korun prodělal, na celkovém majetku Katolického fondu se ale podílí zhruba pětinou.

„Celkový výnos je poměrně slušný, pokud jej vnímáme jako výsledek investování v prostředí nulových úrokových sazeb,“ soudí nezávislý ekonom Petr Hlinomaz. Církev také loni v Katolickém fondu loni navýšila vklady, koncem roku tak už bylo v jeho správě bezmála 700 milionů korun.

Fond by měl perspektivně soustřeďovat část peněz církve získaných z restitucí. Zdaleka ne všechny obdobné sázky v zahraniční byly úspěšné, příkladem za všechny může být zámořský fond New Covenant Growth Fund, který křesťany loni připravil takřka o deset procent jejich investic.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!