Čeští katolíci se loni hojili na burze, investice jim vynesly 12 milionů
Právě o tolik totiž vzrostla hodnota podílových listů fondu ve vlastnictví církve. Výkonem Katolický fond, který řídí ČSOB, například o třetinu převýšil loňský výsledkový standard amerických hedgeových manažerů nebo průměr českých akciových fondů.
Dva podfondy sdružené pod hlavičkou Katolického fondu odlišné svou rizikovostí nicméně slavily rozdílné úspěchy. Agresivnější z obou strategií sázející ze tří čtvrtin na zahraniční akciové fondy a ve zbytku pak na dluhopisy rozvíjejících se zemí a evropských firem, loni vynesla takřka 4,5 procenta, což odpovídalo více jak 13 miliónům korun zisku.
„Vývoj odrážel situaci na světových trzích, loňského zajímavého zhodnocení ale pravděpodobně letos nedosáhne,“ varuje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.
Podfond sázející na riziko vznikl v polovině roku 2014, od loňska katolíci investují i prostřednictvím konzervativní strategie s převahou dluhopisů. Ten loni půldruhého milionu korun prodělal, na celkovém majetku Katolického fondu se ale podílí zhruba pětinou.
„Celkový výnos je poměrně slušný, pokud jej vnímáme jako výsledek investování v prostředí nulových úrokových sazeb,“ soudí nezávislý ekonom Petr Hlinomaz. Církev také loni v Katolickém fondu loni navýšila vklady, koncem roku tak už bylo v jeho správě bezmála 700 milionů korun.
Fond by měl perspektivně soustřeďovat část peněz církve získaných z restitucí. Zdaleka ne všechny obdobné sázky v zahraniční byly úspěšné, příkladem za všechny může být zámořský fond New Covenant Growth Fund, který křesťany loni připravil takřka o deset procent jejich investic.