Řidiči se mohou těšit na levný benzín. V květnu se může dostat na pětadvacet korun za litr | e15.cz

Řidiči se mohou těšit na levný benzín. V květnu se může dostat na pětadvacet korun za litr

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Se začátkem motoristické sezony mívají řidiči jednu neochvějnou jistotu, že benzin a nafta zdraží. Letošní rok však bude výjimkou.

„Pád cen ropy může mít pozitivní vliv na ceny pohonných hmot,“ říká Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů ČR.

V současnosti se litr benzinu Natural na tuzemských čerpacích stanicích prodává podle dat CCS v průměru za 26,8 koruny a nafta za zhruba sedmadvacet korun. O rok dříve se ceny pohonných hmot pohybovaly okolo dvaatřiceti korun.

Zmrazení ekonomiky a ropná válka ale způsobily dramatické zlevnění, které může dál pokračovat. „Do konce týdne se cena benzinu dostane na 26,20 koruny za litr a nafty na úroveň 26,50 koruny za litr,“ odhaduje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Během května se podle něj může dostat průměrná cena pohonných hmot k pětadvaceti korunám za litr.

Ostatně i podle informací deníku E15 z trhu s pohonnými hmotami by cena mohla v nejbližší době klesnout až o 1,50 koruny, čímž by se na nejlevnějších čerpacích stanicích dostala dokonce k 20 korunám za litr benzinu.

Současné poklesy na trhu s ropou se však promítnou do cen na benzinách se zpožděním. „Než se do České republiky dostane levnější nebo dražší nafta, tak to trvá dvacet dní,“ uvádí Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Cena ropy je zároveň jen jednou ze složek, z nichž se skládá celková cena pohonných hmot, a představuje podle portfolio manažera Cyrrus Tomáše Pfeilera zhruba třicet procent z celkové ceny benzinu. Tu dále tvoří zejména daně, cena biosložky a zisková marže.

Podle Indráčka tak ceny sice mohou ještě klesat, ale velký prostor pro další zlevňování už není.

Nicméně současný volný pád cen ropy se dříve nebo  později musí projevit v cenách na čerpacích stojanech. „Korunová cena ropy Brent se dostala na nejnižší úrovně od roku 1999,“ upozorňuje Kovanda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah