Rozpočet skončil i v březnu v přebytku, peněžní toky z EU ale vysychají

koruna, měna

koruna, měna Zdroj: ctk

Peníze, koruny
Peníze, koruny
Peníze, koruny
Peníze, koruny
Ministerstvo financí
7 Fotogalerie
ČTK

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy korun z únorových 3,7 miliardy korun, jak uvedlo ministerstvo financí. Loni ke konci března byl rozpočet v rekordním přebytku 43,6 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je menší množství peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl podle ministerstva v březnu meziročně o 52,7 miliardy korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci března ve schodku 4,6 miliardy korun a loni ke konci března ve schodku 12 miliard korun, uvedlo ministerstvo.

"Díky lepšímu výběru všech daňových titulů se po očištění od vlivu EU hospodaření meziročně zlepšilo o 7,4 miliardy korun. Přestože příjmy z EU jsou po uzavření programového období 2007-2013 na rekordním minimu, zůstává hospodaření státního rozpočtu nadále v přebytku. To je jasným důkazem, že zlepšující se hospodaření státu není dáno žádnými náhodnými externalitami, ale stojí na pevných strukturálních základech," řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ke konci března příjmy rozpočtu meziročně klesly o 34,3 miliardy na 307,7 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 4,6 miliardy na 303 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 11,4 miliardy na 157,5 miliardy korun.

"Březnová čísla můžeme hodnotit podobně jako ta únorová. Za meziročně výrazně nižším přebytkem stojí především výpadek mimořádných příjmů z fondů EU. Pokud se ale zaměříme na příjmy očištěné o vliv evropských fondů, vidíme příznivý trend výběru daní a sociálního pojištění," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Na základě dnešních údajů očekává, že ke konci roku bude schodek rozpočtu 45 miliard korun proti plánovaným 60 miliardám korun.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 3,9 miliardy na 57,2 miliardy korun. Meziroční nárůst u DPH podle ministerstva jednoznačně naznačuje vysokou efektivitu institutu kontrolního hlášení v boji proti daňovým únikům.

Naopak negativně se na inkasu projevilo snížení sazby DPH na stravovací služby z 21 procent na 15 procent v souvislosti se zavedením elektronické evidence služeb (EET). Od začátku měsíce března také došlo ke snížení sazby DPH z 15 procent na deset procent u novin a časopisů. Meziroční nárůst inkasa snižovalo i to, že Finanční správa zadržovala meziročně mnohem nižší částku sporných nadměrných odpočtů DPH.

MF upozornilo, že inkaso pro rozpočet bylo také negativně ovlivněno změnou rozpočtového určení daní od letošního ledna. Podíl rozpočtu na výnosu z DPH klesl ze 70,25 procenta na 69,68 procenta ve prospěch obcí na úkor státu.

"Inkaso DPH by v roce 2017 mělo být pozitivně ovlivněno promítnutím dopadů opatření, která byla zavedena v roce 2016 - jedná se o zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb (EET), do které se od prosince 2016 v první fázi zapojili podnikatelé v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb a ve druhé fázi od 1. března 2017 také maloobchod a velkoobchod," uvedl dále úřad.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,7 miliardy na 34,9 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci března na ně z rozpočtu šlo 132,4 miliardy korun, meziročně o 6,5 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.