EET zřejmě skončí, Škoda je v krizi, gigafactory v Česku nebude | E15.cz

Co vám (ne)uteklo: EET zřejmě skončí, Škoda je v krizi, gigafactory v Česku hned tak nebude...

Adam Váchal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.

>>> Bohemia Energy končí. Statisíce lidí musejí najít nového dodavatele <<<

Dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy zaniká. Společnost se rozhodla dobrovolně ukončit činnost, aby zabránila hrozícímu krachu. Do finančních problémů se firma dostala kvůli rostoucím cenám energií, které na burze od začátku roku několikanásobně zdražily. Nikdo ze zákazníků o dodávky energií nepřijde. Zajistí je takzvaný dodavatel poslední instance - tedy hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle analytiků ale energie původním zákazníkům Bohemia Energy podstatně zdraží. A to až o stovky procent.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> Gigafactory v Česku hned tak nebude. Volkswagen odkládá verdikt na příští rok <<<

Do Česka v pondělí přijel šéf německého koncernu Volkswagen Herbert Diess. Premiér Andrej Babiš s ním měl jednat o možné výstavbě gigafactory - tedy obří továrně na baterie do elektromobilů, kterou by automobilový gigant mohl v Česku vybudovat. S Diessem se však nakonec premiér nesešel, vyslal za sebe ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. A co vicepremiér vyjednal?  S Volkswagenem podepsal memorandum, podle kterého v Česku vzniknou do roku 2025 tři tisíce dobíjecích stanic pro elektromobily. Jednání o gigafactory se odložilo. Volkswagen se prý ozve za půl roku. Tak snad tou dobou už nebude pozdě a investici v řádu desítek miliard korun nezíská jiný evropský stát. Česko totiž není zdaleka jednou zemí, která o gigafactory na svém území usiluje.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> První kroky Fialovy vlády: zruší EET a omezí slevy na jízdném <<<

Koalice pěti středopravicových stran chce do 8. listopadu podepsat vládní koaliční smlouvu a do konce října zveřejnit klíčové body programového prohlášení. Některé změny jsou však zřejmé už dnes. Budoucí Fialova vláda se pravděpodobně přikloní ke zrušení elektronické evidence tržeb a shoduje se i na omezení studentských slev na jízdném.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> Škoda Auto chystá velké stěhování personálu <<<

Krize výroby ve Škodě Auto si vybírá personální daň. Automobilka od 18. října až do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví produkci ve všech třech svých českých závodech. To podle aktuálních informací odborů vyvolá velké stěhování zaměstnanců ve firmě. Pro řadu z nich by jinak firma neměla využití. V listopadu proto začne ve větší míře přesouvat lidi na jiné pozice. Vytvoří také takzvaná převisová centra, kam zařadí pracovníky, pro které nemá práci. Někteří lidé se podle odborů dokonce přemístí do jiných závodů. Zaměstnanci se obávají propouštění.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> Český e-sportový tým Sinners trhá rekordy <<<

Sportovní klání se už dávno neodehrávají jen na stadionech nebo na závodních tratích, v tuzemsku na síle nabírá elektronický sport. Jednu z hlavních rolí v něm hraje tým Sinners sponzorovyný svým vlastníkem, skupinou Syner Petra Syrovátka a Jiřího Urbana. V zimě uplynou dva roky od založení týmu, jenž se zakrátko zařadil do evropské špičky. Majitelé teď rozjíždějí investiční kolo, ve kterém chtějí sehnat čtyřicet milionů korun na další rozvoj.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> Leo Expressem otřásl vstup španělské Renfe. Leoš Novotný starší končí v představenstvu <<<

Hned několik změn ve struktuře českého dopravce Leo Expressu si vyžádal investiční vstup španělské státní železniční společnosti Renfe.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> Drahé kovy chytily druhou mízu. Akcie ani bondy investory během stagflace nepodrží <<<

Investorům se vrací apetit po drahých kovech. Jen během dvou týdnů od počátku října vydělaly na burzách v průměru třináct procent a zažily tak nejsilnější růstový skok od letošního dubna. Stalo se tak poté, co drahé kovy během čtyř předcházejících měsíců prožily jeden z nejsilnějších propadů posledních let. Burziáni prý v plné síle pochopili sílu inflační hrozby a přepnuli na defenzivní taktiku.

>>> celý článek můžete číst zde

>>> Inflace je čím dál tíživější i mimo Česko. Zdražování energií ji ještě posílí <<<

Energetickou krizi pociťuje kromě Evropy také Indie a čínské průmyslové regiony. Pocítí ji také Američané, kteří si za vytápění domovů podle tamní vlády připlatí až 54 procent. Situace zřejmě ještě zvýší meziroční inflaci, která se už nyní v řadě vyspělých zemí pohybuje kolem pěti procent. Ukazuje to interaktivní světová mapa inflace z produkce deníku E15.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah