Čuprův Rohlík zaujal Evropskou investiční banku a další hráče. Získal čtyři miliardy pro další expanzi

Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr

Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr Zdroj: profimedia.cz

Český internetový obchod s potravinami Rohlik.cz podnikatele Tomáše Čupra, který se údajně v nejbližších letech chystá vstoupit na burzu, v pátek oznámil, že od investorů získal 160 milionů eur, tedy přes čtyři miliardy korun. Peníze hodlá využít k urychlení své expanze na další evropské trhy v regionu střední a východní Evropy a do německy mluvících zemí. Společnost chce do roku 2030 rozšířit své působení do patnácti nových lokalit.

Devadesát milionů eur Rohliku poskytla Evropská investiční banka v rámci své iniciativy „Scale-Up“, jejímž cílem je podporovat rychle rostoucí technologické startupy v Evropě. Rohlik je podle banky vůbec první společností, kterou se v rámci tohoto programu rozhodla podpořit. Zbytek prostředků firma získala od Evropské banky pro obnovu a rozvoj a od svých stávajících investorů Sofina, Index Ventures, Quadrille a TCF Capital. 

„Toto financování nám umožní urychlit náš růst, otevřít pobočky ve více než deseti nových městech a nastavit standard v online doručování potravin po celé Evropě,“ uvedl zakladatel Rohliku Čupr. Ten se ostatně se svými ambicemi získat další peníze na rozvoj podniku netajil už loni v prosinci. „Nepotřebujeme další kolo. Ale chceme další kolo, protože máme v Německu ověřený koncept a máme tam ziskové město. Teď jde jen o to, v kolika takových městech to dokážeme vybudovat,“ řekl tehdy Čupr.

„Jsme velmi hrdí, že můžeme podporovat růst a expanzní plány společnosti Rohlik v nadcházejících letech,“ prohlásil ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj Tamás Nagy. „Současný krok podtrhuje náš závazek podporovat inovace a digitalizaci napříč Evropou, zejména v sektorech, které jsou klíčové pro konkurenceschopnost naší ekonomiky,“ doplnil viceprezident Evropské investiční banky Kyriacos Kakouris. 

V minulém roce Rohlik dosáhl zisku v Česku a v Maďarsku, ale jako svůj hlavní trh nyní vidí Německo. Celkově tuzemský obchod utržil v loňském roce 17,8 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o čtvrtinu, výši celkového výsledku hospodaření (ztráty) společnost nezveřejnila. Čupr předpokládá, že letos by se mohl obrat firmy zvýšit na jednu miliardu eur. 

Na německém trhu v současné době působí v Augsburgu, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Berlíně. Později mají přibýt ještě Hamburk a Essen. V hlavním městě Německa Rohlik loni v září koupil společnost Bringmeister od stejnojmenné investiční skupiny. Klíčem k zisku v Německu a obecně v zahraničí je podle vedení Rohlíku automatizace skladů, do které firma investovala v posledních dvou letech tři miliardy korun.

Online supermarket původně plánoval expandovat také do Španělska a Itálie, z toho ale později sešlo a ani nyní, po získání nových prostředků, se tam Čuprova firma nejspíš nevydá. Kromě Česka, Německa a Maďarska Rohlik operuje ještě v Rakousku a Rumunsku. 

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie a jejími akcionáři jsou jednotlivé členské státy. Banka se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů, jejichž prostřednictvím se snaží přispívat k dosahování politických cílů sedmadvacítky.