American Airlines ukončila spolupráci s Qatar a Etihad Airways

Letadla společnosti American Airlines

Letadla společnosti American Airlines Zdroj: Reuters

Boeing 737 společnosti American Airlines
Letadlo American Airlines
American Airlines
American Airlines
Etihad
7
Fotogalerie

Americká letecká společnost American Airlines, která je největším leteckým přepravcem v USA, upustila od spolupráce s Qatar Airways a Etihad Airways. S oběma už dlouho vede obchodní spor kvůli tomu, že firmy podle ní dostávají od vlád svých zemí nelegální subvence. Dosavadní dohoda o sdílení letů tak už podle American Airlines postrádá smysl.

Smlouva leteckým společnostem umožňuje prodávat letenky na spoje partnerských aerolinií. Získají tak napojení na trasy, které je pro ně obtížné otevřít nebo udržovat na vlastní náklady.

Zrušení partnerství je dalším krokem ve sporu amerických přepravců American, Delta a United s aerolinkami ze zemí Blízkého východu, které subvencování ze strany státu popírají. Americké společnosti je obviňují z nekalé konkurence. Díky státní podpoře mohou cestujícím nabízet nižší ceny a další výhody. Po vládě USA pak americké aerolinky požadují, aby omezila přístup přepravců z Blízkého východu na americká letiště, a podle zdrojů agentury Reuters Bílý dům jejich žádost zvažuje.

Dohoda American Airlines s Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů, která byla uzavřena v roce 2009, skončí 25. března 2018, uvedla mluvčí arabské společnosti.

Státní Etihad Airways jsou druhou největší leteckou společností Spojených arabských emirátů, státní Qatar Airways jsou katarskou jedničkou.

Záležitost je nyní o to složitější, že Qatar Airways mají zájem na koupi podílu American Airlines. Žádost o převzetí desetiprocentního podílu podaly regulačnímu úřadu koncem června, ve středu však předložily nové podání. Podrobnosti o něm nebyly zveřejněny. Aerolinky American však tvrdí, že o investici nežádaly.

Podle vnitřních pravidel American Airlines koupi podílu nad 4,75 procenta musí písemně schválit vedení firmy. Podnik také dodal, že zahraniční vlastník nemůže získat podíl větší než 24,9 procenta.