České dráhy prohrály další soud se Škodou Transportation, šlo o možnou podjatost arbitra | E15.cz

České dráhy prohrály další soud se Škodou Transportation, šlo o možnou podjatost arbitra

Jan Šindelář

České dráhy musejí spolknout další hořké sousto v sérii právních sporů o dodávku dvaceti lokomotiv se Škodou Transportation. Rok poté, co prohrály v arbitráži při Hospodářské komoře přes 1,2 miliardy korun, jim ránu zasadil i pražský městský soud.

Jako odvolací instance zrušil rozhodnutí obvodního soudu a zastavil řízení o vyloučení jednoho z arbitrážních rozhodců z důvodů podjatosti. Deníku E15 to potvrdila mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Možná podjatost člena rozhodčího tribunálu Milana Poláka je jednou z hlavních zbraní drah ve snaze zvrátit výsledek arbitráže u běžných soudů. Jenže podle městského senátu se dráhy vůbec nemohou domáhat rozhodnutí o podjatosti u běžného soudu.

Uzavřely totiž se Škodou rozhodčí doložku, podle které o takové námitce rozhoduje jen arbitráž. Tím se podle městského soudu samy zbavily možnosti hnát věc před obecnou justici. Arbitráž přitom argumenty drah smetla se stolu už před rokem.

Fotogalerie: železniční polygon u Velimi je evropská testovací špička

Drahám tak zbývá už jen mimořádný opravný prostředek, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. „Rozhodnutí jsme obdrželi a ve lhůtě pro podání opravného prostředku zvážíme další právní kroky,“ uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.

Dráhy vytáhly Polákovu údajnou podjatost až loni v září, tedy více než tři roky po zahájení arbitrážního řízení a po ukončeném dokazování. Pro takové zpoždění musí mít účastník vážné důvody, neboť obvykle lze s podjatostí šermovat pouze do zahájení ústního jednání.

Pár metrů od tragédie: vlak Leo Expressu zastavil před uvízlým kamionem

Dráhy argumentují, že Polák jako prokurista advokátní kanceláře Weinhold Legal ztratil nestrannost zapojením právní firmy do sítě Ernst & Young.

To bylo oznámeno 2. září 2015. Znalecký ústav E&Y Valuations zpracovával pro Škodu posudky. Polák tak měl být podle drah vyloučen z rozhodování. Dráhy podaly žalobu k obvodnímu soudu ještě před vynesením verdiktu arbitráže, obvodní soud ale odmítl vydat předběžné opatření. Dráhy se zároveň v jiném řízení u Obvodního soudu pro Prahu 1 domáhají zrušení arbitrážního verdiktu jako celku.

SŽDC musí zaplatit ČEZ 1,2 miliardy korun, rozhodl soud
Jízdenka do všech vlaků? Bude v roce 2019, slibuje ministerstvo dopravy
Jančura: V autobusové dopravě nemáme kam růst, budoucnost je v železnici

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!