Emisní aféra pokračuje. VW mohl záměrně ničit dokumenty související se skandálem
Americká Federální komise pro obchod (FTC) vyšetřuje, zda německá automobilka Volkswagen v loňském roce záměrně ničila dokumenty související s jejím emisním skandálem. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních spisů.
Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) automobilku loni v září obvinila, že do vozů s naftovým motorem instalovala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 000 vozů.
FTC podle soudních spisů vyšetřuje podezření na ničení dokumentů souvisejících s emisní aférou od letošního března. Komise nyní žádá soud, aby ji umožnil vyslechnout jednoho z představitelů automobilky.
Mluvčí Volkswagenu Jeannine Ginivanová uvedla, že automobilka "pokračuje ve spolupráci s americkým ministerstvem spravedlnosti a spolupracuje i s dalšími vládními úřady, aby dala věci do pořádku a dosáhla spravedlivého řešení".
Obvinění z ničení dokumentů se již dříve objevila v žalobách některých amerických států na Volkswagen. V březnu jeden bývalý zaměstnanec Volkswagenu vypověděl, že byl koncem loňského roku propuštěn, protože se odmítal podílet na krocích, které by vedly k ničení důkazů a bránění spravedlnosti.
Po celém světě se emisní skandál Volkswagenu týká zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.