Emisní aféra pokračuje. VW mohl záměrně ničit dokumenty související se skandálem | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Emisní aféra pokračuje. VW mohl záměrně ničit dokumenty související se skandálem

ČTK

Americká Federální komise pro obchod (FTC) vyšetřuje, zda německá automobilka Volkswagen v loňském roce záměrně ničila dokumenty související s jejím emisním skandálem. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních spisů.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) automobilku loni v září obvinila, že do vozů s naftovým motorem instalovala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570 000 vozů.

Španělský soud nařídil VW odškodnit majitele znečišťujících vozů

FTC podle soudních spisů vyšetřuje podezření na ničení dokumentů souvisejících s emisní aférou od letošního března. Komise nyní žádá soud, aby ji umožnil vyslechnout jednoho z představitelů automobilky.

Mluvčí Volkswagenu Jeannine Ginivanová uvedla, že automobilka "pokračuje ve spolupráci s americkým ministerstvem spravedlnosti a spolupracuje i s dalšími vládními úřady, aby dala věci do pořádku a dosáhla spravedlivého řešení".

Obvinění z ničení dokumentů se již dříve objevila v žalobách některých amerických států na Volkswagen. V březnu jeden bývalý zaměstnanec Volkswagenu vypověděl, že byl koncem loňského roku propuštěn, protože se odmítal podílet na krocích, které by vedly k ničení důkazů a bránění spravedlnosti.

Po celém světě se emisní skandál Volkswagenu týká zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Volkswagen chce posílat zaměstnance předčasně do důchodu, zrušil by až 2500 míst ročně

Další Volkswagen? Renaultu hrozí vyšetřování kvůli emisím

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!