Ministerstvo dopravy vypsalo přelomový tendr na dotované rychlíky | e15.cz

Ministerstvo dopravy vypsalo přelomový tendr na dotované rychlíky

Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo dopravy dnes pootevřelo dveře konkurenci v dotované rychlíkové dopravě. Úřad vypsal první z dlouho očekávaných tendrů na provozování rychlíků, jako pilotní byla zvolena trať Ostrava – Opava – Krnov – Olomouc.

„Cílem je dosažení co nejlepšího poměru mezi cenou veřejných služeb a jejich dosahovanou kvalitou,“ uvedl ministr Pavel Dobeš. Ministerstvo tak například žádá alespoň částečně nízkopodlažní vagony, klimatizaci nebo internetové připojení. Vítěz získá jistotu podnikání pod státním dotačním deštníkem na dobu 15 let. Na koleje vyjede poprvé v prosinci 2014.

Následovat budou další tendry, jako druhá na řadě je elektrická trakce do severních a severozápadních Čech. Proces liberalizace by měl dojít až tak daleko, že v roce 2028 budu dotované vlaky provozovat pouze vítězové tendrů.

Zájem už vyjádřila řada dopravců, vedle monopolních Českých drah například Leo Express, RegioJet, Abellio, Arriva vlaky nebo Jindřichohradecké místní dráhy.

Na české železnici pomalu přibývá konkurence. Nedávno například oznámila velké plány firma Leo Express. Podívejte se na její vlaky:

Pokud jde o liberalizaci železniční dopravy, dá se říci, že Češi patří v Evropě k avantgardě. Tak rozsáhlé otevření dotované dopravy konkurenci nepožaduje - na rozdíl od autobusů - ani Evropská unie. Dnes ministerstvo platí Českým drahám za rychlíky zhruba čtyři miliardy korun ročně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery