Většina budov developera CTP má ekologický certifikát | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

CTP na cestě k větší udržitelnosti. Do tří let chce být firma uhlíkově neutrální

mk

Český developer logistických parků CTP nechal certifikovat 232 z celkem 293 budov které má v portfoliu, prostřednictvím mezinárodního standardu udržitelnosti BREEAM. Zároveň avizuje, že do roku 2023 dosáhne provozní uhlíkové neutrality například výsadbou lesů či instalací solárních elektráren na střechách svých budov. Ty spravuje v šesti evropských zemích. 

Všechny nemovitosti skupiny CTP, u kterých nebyla certifikace provedena během výstavby, budou letos usilovat o získání BREEAM minimálně v hodnocení Velmi dobré. Pro nově navrhovaná administrativní centra plánuje firma získat certifikaci WELL s druhým nejlepším hodnocením Gold.

Certifikáty přitom nesledují pouze energetickou náročnost budov, ale široké spektrum ukazatelů udržitelnosti včetně nakládání s vodou nebo pohodu uživatelů budovy. Průměrný výsledek budov CTP v rámci BREEAM dosahuje 61 procent. Certifikaci je nutné každé tři roky obnovovat, celkem plánuje společnost do certifikace investovat 1,75 milionu eur.

Byty pro Pentu ve Vysočanech navrhne studio A.D.N.S. Architekti zrekonstruují původní objekt

„Certifikace celého portfolia je v rámci evropského trhu stále ještě nestandardním počinem, ale stává se trendem a CTP učinilo tento krok mezi prvními. V extrémně krátkém čase bylo nutné posbírat veškeré informace, navštívit jednotlivé parky a budovy. V České Republice tím CTP dosáhlo nejvyššího počtu certifikací na trhu a celosvětově se společnost dostala na špičku v průmyslových budovách podle BREEAM In-Use,“ uvedla Lenka Matějíčková ze společnosti Arcadis, která certifikovala většinu budov.

Kromě certifikace má skupina CTP v plánu do roku 2023 dosáhnout provozní uhlíkové neutrality. Aktuálně investovala do výsadby a pořízení milionu metrů čtverečních lesa u Mladé Boleslavi a za každý metr čtvereční nově zastavěné plochy další metr čtvereční lesa vysází. V blízké budoucnosti chce také osadit střechy svých parků fotovoltaickými elektrárnami. V areálu Spielberk se pak rozbíhá projekt bezodpadového hospodářství.

Válka se suchem v Česku: Miliardové projekty nestačí a změny jsou pomalé, zní od odborníků

„Dokážeme velmi dobře spočítat energii našich staveb, takže víme, kolik uhlíku musíme na druhé straně ušetřit, respektive absorbovat třeba právě pomocí výsadby zeleně nebo výstavbou obnovitelných zdrojů. Pokud je ve stavbě industriálních nemovitostí nějaký trend, je to určitě využití například dřevěných prvků v konstrukci hal a hledání pragmatické míry jejich aplikace,“ dodal Martin Vaidiš z CTP.

BREEAM je jedním ze dvou globálních certifikačních standardů udržitelnosti, který poskytuje jednoduchý systém hodnocení kvality a udržitelnosti budov. Standard slouží projektantům a investorům, díky němu volí efektivnější řešení výstavby, které se projevují v nižších nákladech na provoz. Posuzuje stavbu komplexně v deseti kategoriích: energie, zdraví a vnitřní prostředí, inovace, využití půdy, materiály, management, znečištění, doprava, odpad a voda.

Skupina Natland vydělala na potížích koncernu PSJ. Převzala majetek v Česku a na Slovensku

CTP v současnosti působí kromě České republiky na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Polsku a také v Bulharsku. Vlastní mimo jiné i ctPark Brno, v současnosti největší průmyslový park v regionu střední a východní Evropy.

Autor: mk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!