Banky zlevňují hypoteční úvěry. Cena může dál klesat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Banky zlevňují hypoteční úvěry. Cena může dál klesat

Banky zlevňují hypoteční úvěry. Cena může dál klesat
Sazby u hypoték pokračují v poklesu.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Ceny hypotečních úvěrů se v květnu opět snížily, čímž navázaly na vývoj v dubnu. „Průměrná úroková sazba i nadále pozvolna klesá, nyní má hodnotu 2,3 procenta,“ uvádí Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select. V dubnu sazba podle Fincentrum Hypoindexu činila 2,39 procenta.

Banky tak zlevňují hypotéky již druhý měsíc po sobě. „Už i velké banky snížily sazby o 0,2 procenta na zhruba 2,19 procenta,“ uvádí David Eim, místopředseda představenstva zprostředkovatele hypoték Gepard Finance.

Podobně se vyjadřují další experti. „Zásadní změnou v uplynulém měsíci bylo, že se do zlevňování pustily i banky z velké pětky a také to, že se k České spořitelně a Hypoteční bance přidala Komerční banka,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Hypotéky: Tohle jsou pro banky nyní nejrizikovější profese

Již dříve zlevnily hypotéky menší banky, které ve snižování sazeb pokračují. Začátkem týdne oznámila zlevnění Fio banka, která srazila sazby výrazně pod dvě procenta. Hypotéku s pětiletou fixací tak lze získat od 1,78 procenta.

„Snažíme se pružně reagovat na vývoj tržních sazeb, a tak jsme hypotéky opět zlevnili,“ prohlásil Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky. Před týdnem pak zlevnila hypotéky o 0,2 procentního bodu Air Bank, která však u nových hypoték zůstává nad hranicí dvou procent.

Banky spustily tvrdou selekci klientů. Číšníci či hoteliéři mají smůlu

Zlevňování bude navíc podle odborníků pokračovat i v příštích měsících. „Je pravděpodobné, že hypotéky budou dál zlevňovat. Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali,“ odhaduje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Nejrozumnějším postupem je podle něj počkat na pořízení nemovitosti i hypotéky. „Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější než dnes,“ radí.

Levnější hypotéky očekává i Ostatek. „Podle všeho opět míříme do období, kdy se budou dělat hypotéky s úrokovou sazbou s jedničkou na začátku, což je pro klienty určitě dobrá zpráva,“ dodává Ostatek. Nečeká však, že by se hypoteční sazby dostaly k historickým minimům z přelomu let 2016 a 2017.

Banky zdražují hypotéky, přestože cena peněz klesá

Banky bude ke zlevňování tlačit boj o klienta, protože zájem o hypotéky ochlazuje. V květnu totiž půjčily na hypotékách „jen“ 16,5 miliardy korun , což je druhý nejhorší květnový výsledek za posledních pět let. „Příčinou byl nejen snížený zájem ze strany klientů, ale i to, že některé banky omezily hypoteční úvěry, či je dokonce úplně přestaly poskytovat,“ doplňuje Sýkora.

K půjčování ale bude banky nutit i to, že už příliš nevydělají na vkladech peněz do České národní banky. Ta totiž úročí vklady bank 0,25 procenta.

Kromě toho si banky mohou zlevnění dovolit, protože na mezibankovním trhu si půjčují peníze na pět let za zhruba 0,6 procenta.

ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!