Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě | E15.cz

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Umění jako investice. Zatímco v zahraničí investují do umění také milionáři, v Česku se těmto rizikovým investicím milionáři z velké části vyhýbají.
Umění jako investice. Zatímco v zahraničí investují do umění také milionáři, v Česku se těmto rizikovým investicím milionáři z velké části vyhýbají.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko patří mezi země s nejrychleji rostoucím počtem dolarových milionářů v Evropě. Tvrdí to studie poradenské firmy Cap Gemini, podle níž se loni řady tuzemských boháčů rozrostly o osm procent, tedy dvojnásobným tempem oproti průměru kontinentu. České líhni milionářů nahrál podle poradců hospodářský, a zvláště pak realitní boom. Právě nemovitosti se totiž drží v oblibě domácích boháčů podstatně více než u jejich evropských protějšků.

„Rychlý růst ekonomiky a cen na realitním trhu vytvořil u nás loni 1800 nových dolarových milionářů, čímž jejich počet stoupl na rekordních 23 200,“ říká šéf české Cap Gemini Zdeněk Přibyl. Movití Češi těžili z relativně vysokého podílu nemovitostí v jejich majetku. Podle dat J&T Banky tak měli například tuzemští milionáři 27 korun z každé stovky volných peněz investováno v nemovitostech, což je takřka o pětinu více než v Evropě.

„Oproti Japoncům nebo Američanům je váha realit v portfoliu českých milionářů dokonce takřka dvojnásobná,“ dodává na adresu zvyklostí tuzemských boháčů šéfka obchodu J&T Banky Alena Tkáčová. Čeští boháči loni množili majetek zvláště díky sázkám na konzervativnější investice. Vedle sázek na nemovitosti, kam směřovalo nejvíce peněz dolarových milionářů, tak prakticky ignorovali riskantní investice typu derivátů, měn, komodit či umění. Zatímco průměrný evropský dolarový milionář tak měl v tomto typu aktiv koncem loňského roku uloženo podle J&T Banky kolem 29 procent majetku, v Česku to bylo jen 13 procent.

Svébytná jsou rovněž očekávání bohatých Čechů ohledně toho, kam s penězi v příštích letech. Zatímco více než polovina dolarových milionářů oslovených Cap Gemini čeká největší zhodnocení v sektorech, jako jsou finanční služby, high tech nebo zdravotnictví, tuzemští milionáři sázejí hlavně na růst cen zemědělské půdy, stavebních pozemků či na akvizice. Světové bohatství dolarových milionářů dosáhlo v roce 2015 podle Cap Gemini hranice 58,7 bilionu dolarů, počet ultrabohatých jedinců pak loni stoupl o 4,9 procenta na 15,4 milionu. Od roku 1996 vzrostlo světové bohatství dolarových milionářů čtyřnásobně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah