Dijsselbloem: USA pokutou pro Deutsche Bank podkopávají světovou finanční stabilitu | e15.cz

Dijsselbloem: USA pokutou pro Deutsche Bank podkopávají světovou finanční stabilitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy požadují po Deutsche Bank přehnaně vysokou pokutu, čímž podkopávají globální finanční stabilitu. Řekl to v rozhovoru s agenturou Reuters šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Největší německá banka od poloviny září bojuje s krizí důvěry po zprávě, že vláda USA požaduje po Deutsche Bank pokutu až 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard korun) kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí.

"Doufejme, že jde jen o počáteční návrh. Pokuty v takovém rozsahu jsou naprosto přehnané a poškozují finanční stabilitu," řekl Dijsselbloem, který předsedá schůzkám ministrů financí zemí eurozóny.

"Jde o finanční instituci, která se musí restrukturalizovat a posílit, a potřebuje tak nový kapitál. Není tedy možné, aby z ní ještě více kapitálu vytáhly americké úřady. To je opravdu, mírně řečeno, kontraproduktivní, " uvedl šéf euroskupiny na okraj podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky.

Dijsselbloem řekl, že Deutsche Bank není tak velká, aby nemohla zkrachovat. Odmítl však jakékoli úvahy o jejím možném krachu a poukázal na její vysoké kapitálové rezervy a další ukazatele její situace.

Deutsche Bank je sice mnohem menší než její američtí konkurenti jako JPMorgan nebo Goldman Sachs. V rámci derivátových transakcí je však provázána se všemi velkými světovými bankami a MMF ji označuje za větší zdroj možného rizika pro globální finanční stabilitu než kteroukoli jinou banku.

Akcie Deutsche Bank od poloviny září prudce klesají a minulý týden se propadly na rekordní minimum pod deset eur. Od té doby už se částečně zotavily, stále však od začátku roku ztrácejí téměř 50 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah