Domácnosti s hypotékou projdou šokem. O tisíce dražší splátky mohou vést ke krachům

Ilustrační foto (projekt Petrohradská společnosti Central Group

Ilustrační foto (projekt Petrohradská společnosti Central Group Zdroj: Tomeš Michael / E15

Hypoteční banka informuje své klienty o možnostech řešení neschopnosti splácet.
2
Fotogalerie

Majitelé hypoték, kterým letos končí fixace a nevyužili loňských výhodnějších podmínek, mohou být z nové výše své splátky velmi zaskočeni. Banky jim totiž při refinancování či refixaci nabídnou novou sazbu až nad úrovní čtyř procent. Pro většinu domácností to bude znamenat zdvojnásobení úroku a nárůst měsíční splátky o tisíce korun. Podle odborníků se některé domácnosti dostanou až na hranici svého rodinného rozpočtu a budou mít problém hypotéky splácet.

I když řada lidí zareagovala už v minulém roce a své hypotéky refinancovala či refixovala se sazbou pod dvěma procenty, obchodní ředitel skupiny Partners Jan Brejl odhaduje, že desítky tisíc domácností to čeká teprve letos. „Odteď do konce roku odhadujeme počet hypoték s končící fixací na čtyřicet tisíc, sdělil jednatel společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Stejný počet odhaduje také hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Vzrostla vám splátka hypotéky na úroveň, kdy nejste schopni dál splácet a jste ochotni s námi váš příběh sdílet? Kontaktujte naši redaktorku Lucii Staňkovou, která se dlouhodobě věnuje realitním tématům, na e-mailové adrese lucie.stankova@cncenter.cz

„V letošním roce končí fixace přibližně osmi tisícům našich klientů,“ uvedla mluvčí Moneta Money Bank Zuzana Filipová. „Fixace hypotečních úvěrů bude letos končit přibližně osmi procentům klientů, přičemž v roce 2023 by mohl tento podíl klientů činit okolo deseti procent,“ sdělil šéf hypotečních úvěrů v České spořitelně Filip Belant. Podle odhadu deníku E15 se jedná asi o dvanáct až osmnáct tisíc klientů České spořitelny. Ostatní oslovené banky nechtěly informaci o počtu klientů s končící fixací sdělit.

Úrokové sazby se zvednou

Bez ohledu na to, která banka hypotéku poskytuje, konec fixace bude pro jejího majitele znamenat zvýšení sazby. „Úrokové sazby delších splatností se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008, u kratších splatností jsou pak nejvyšší za poslední dvě dekády,“ zhodnotil situaci hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Výjimkou nebude ani její zdvojnásobení. „U nejčastěji volených fixací na pět let bude nárůst sazby kolem tří procent,“ říká obchodní ředitel skupiny Partners Jan Brejl.

Život navíc domácnostem od podzimu komplikují drahé účty za energie, v posledním měsíci také zdražující pohonné hmoty a potraviny i stále rostoucí inflace, která se i kvůli válce na Ukrajině v březnu vyšplhala až na 12,7 procenta. „Předpokládáme, že počet klientů, kteří by se mohli dostat do problémů se splácením, se bude pohybovat na úrovni deseti procent,“ řekl mluvčí Komerční banky Michal Teubner. 

Právě domácnost, která v roce 2017 koupila sedmdesátimetrový byt s nejběžnější pětiletou fixací hypotéky, si na splátce pohorší nejvíce. Na typický rodinný byt s dispozicí 3+1 stačila hypotéka na zhruba 3,5 milionu. Se splatností na třicet let tehdy banka nabídla historicky nejnižší sazbu až pod úrovní dvou procent. S novou sazbou, která jistě překročí čtyři procenta, se měsíční splátka vyšplhá až o pět tisíc korun výš, nad úroveň 15 500 korun. 

Řada bank se na problémy svých klientů už připravuje a o možnostech řešení je informuje na svých stránkách. Krachy se snaží oddálit řadou nástrojů, mezi které patří prodloužení splatnosti hypotéky, individuální splátkové kalendáře, odklady splátek nebo jejich úplné přerušení.

Splácení hypotéky zůstává prioritou

Libor Ostatek poukazuje také na skutečnost, že udržení bydlení je pro člověka vždycky prioritou. „Lidé nejdřív ustoupí od dalších, méně důležitých nákladů, jakými jsou leasing na auto nebo půjčky na spotřebiče. Hypotéku se snaží splácet všemi dostupnými prostředky,“ vysvětluje Ostatek. 

Pokud se ale bude krize prohlubovat, bude se podle Ostatka zvyšovat i počet osobních krachů. „Určitě v následujících měsících dojde k nárůstu počtu úvěrů v selhání. Bude to však kombinace růstu sazeb a cen energií, respektive služeb spojených s bydlením,“ shrnuje Jan Brejl. 

V případě neschopnosti splácet jsou domácnosti nuceny nemovitost prodat a dluh u banky splatit za hotové peníze. Oslovené banky se nicméně shodují, že prodej nemovitosti řeší s klientem až jako poslední možnost a v současnosti se týká pouze jednotek případů. Portfolio hypotečních úvěrů je v současnosti podle názorů dotázaných odborníků velmi zdravé a nesplacených hypoték je i podle čísel České národní banky jen 0,71 procenta. 

Jak vyšší hypotéka zdraží vaši životní pojistku?

Banky své procesy a záchranné nástroje přenastavily ponaučeny z hypoteční krize v roce 2008. Ta začala o rok dříve ve Spojených státech schvalováním rizikových hypoték dotovaných státem klientům, kteří by na hypotéku běžně nedosáhli. To odstartovalo celosvětovou finanční krizi, která i v České republice vedla k postupnému nárůstu úrokových sazeb až těsně pod hranici šesti procent, což způsobilo mnoha lidem platební problémy.

Video placeholde
• Videohub