Evropským a americkým bankám napařily úřady od roku 2009 pokuty za 342 miliard dolarů

Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka

Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka Zdroj: Harshil Shah, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Na pobočkách České spořitelny a společnosti E.On mohou neslyšící využít službu Tiché spojení, které jim zajistí online tlumočení do znakového jazyka.
Dražeb přibývá, pro zájemce o nemovitost je to ale jeden ze zajímavých způsobů, jak přjít k nemovitosti často za levné peníze.
Londýnský mrakodrap Okurka
4
Fotogalerie

Regulátoři ve Spojených státech a Evropě uložily od roku 2009 bankám pokuty ve výši 342 miliard dolarů (7,6 bilionu korun) za nesprávné počínání, včetně porušování nařízení proti praní špinavých peněz.

Do roku 2020 tako částka zřejmě vzroste na více než 400 miliard dolarů. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného hongkongskou konzultační společností Quinlan and Associates.

Mezi projednávanými případy, za které by banky mohly být dále pokutovány, jsou chybné kroky uskutečněné na trhu s hypotékami v USA před vypuknutím finanční krize v roce 2008 a nové sankce u převážně regionálních bank za porušování zákonů proti praní špinavých peněz.

Špatné chování snížilo od vypuknutí finanční krize v roce 2008 zisk padesát největších globálních bank o 850 miliard dolarů, odhaduje Quinlan and Associates. Tyto ztráty jsou ve formě odpisů, ztrát z obchodování, pokut a zvýšení nákladů kvůli dodržování předpisů.

Podle analytiků velké mezinárodní banky utrácejí nyní mezi 900 miliony až 1,3 miliardy dolarů ročně kvůli dodržování předpisů pro boj s finanční kriminalitou, napsala agentura Reuters.