Koruna na steroidech. Česká měna zlákala svět a zaskočila za dolar, čas se ale naplňuje
Přeskupení portfolií globálních hráčů a hektická tvorba spekulativních pozic takzvaně na poslední chvíli díky momentálně lepší náladě na trhu. I to patří mezi významné důvody extrémní kondice české měny, která se na počátku nového roku stala vůči euru nejsilnější od finanční krize v roce 2008. Poryv důvěry v korunu byl zároveň přiživen apetitem spekulantů na vysoké české úroky. Části z nich přitom dokázala česká měna nahradit dolar, jehož atraktivita opadá. Téměř dokonalé lednové souhře podpůrných faktorů ovšem zvoní hrana.
„Hráči na trhu na začátku roku otevírají nové pozice, kdy kupují
více úročenou měnu proti méně úročené,“ vysvětluje portfolio manažer Erste Asset Managementu Tomáš Kroužel. Investorům se takzvané carry trades, kdy si půjčují peníze v nízko úročené měně a převádějí prostředky do měn úročených více, vyplácejí sice méně než loni, s mírnou nadsázkou ale převážil „wow efekt“.
„Globální hráči dosud podceňovali korunu i celý středoevropský region, nyní ovšem rebalancují portfolia,“ říká český bankéř blízký významné britské bance, který si nepřál být jmenován.
Povaha spekulací na koruně se přitom v posledních měsících proměnila, a to především v souvislosti s odklonem investorů od dolaru. Z toho profituje právě domácí měna. „Dolar loni výrazně posílil a investoři za něj hledají alternativu,“ dodává Kroužel.
Velcí spekulanti tak přepínají na jiné, teoreticky rizikovější měny. Část globálních hráčů, která dříve nakupovala dolar za euro, zároveň nově parkuje peníze v koruně. „Poslední makrozprávy z Ameriky znamenají, že sazby na dolaru nepůjdou nahoru tak rychle, jak se donedávna předpokládalo. Úrokový diferenciál tak hovoří ve prospěch rozvíjejících se trhů, a tedy i koruny,“ zdůrazňuje ekonom společnosti Citfin Tomáš Volf.
Snižovat riziko potenciální ztráty spekulantů přitom pomáhá Česká národní banka. „Kurzový závazek ČNB a konzistentní komunikace bankovní rady ČNB významně podporují silnou korunu a omezují prostor pro oslabení nad 24,50 v nejbližších měsících,“ říká šéfdealer ČSOB Josef Jeřicha. Kurz kolem 24,70 za euro v loňském roce obvykle spouštěl intervence ČNB na podporu koruny. Teoreticky limitované ztráty koruny nahrávají síle koruny ve srovnání s ostatními měnami regionu, kde centrální banky neintervenují.
„Koruna je nyní úročená sedmi procenty. Cílem spekulantů v rámci carry obchodů je koruna mnohem častěji. Je stále jasnější, že sazby již nejspíš nepůjdou výše, takže pokud nakupovat korunu kvůli úročení, pak teď,“ připomíná ekonom společnosti Citfin Tomáš Volf. Atraktivita koruny se nicméně během druhé polovině loňského roku snížila, a to především pro dolarové investory.
Fed zvýšil základní sazbu z březnového půlprocenta až na prosincových 4,5 procenta. Evropská centrální banka pak ze stejného základu utáhla úrok na euru na prosincových 2,5 procenta. Hrozba dalšího zvyšování sazeb oběma centrálními bankami představuje přitom hrozbu i pro korunu.
„Nejsme úplně pozitivní v tom smyslu, že si koruna současné zisky udrží,“ soudí ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Ostatně začátek roku je podle něho pro korunu pozitivní už od skončení kurzového závazku ČNB v roce 2017. „Vždy nás to překvapovalo, protože nebyl jasně vidět fundament,“ dodává Seidler.
Tomu odpovídají i předpoklady vývoje české měny monitorované agenturou Bloomberg. Trh se v závěru loňského roku shodoval na letošním prosincovém kurzu koruny 24,80 za euro. Česká měna by tak v horizontu nadcházejících dvanácti měsíců zhruba o více než tři procenta oslabila.
„Nastupující recese české ekonomiky a pokles úrokového diferenciálu budou tlačit spíše na opětovné oslabování,“ soudí ekonom a partner poradenské společnosti Moore Czech Petr Kymlička. Škála predikcí je však značně široká. Do kolen by mohlo korunu zatlačit nečekaně brzké snižování sazeb ČNB stejně jako každý další poryv strachu na geopolitické scéně, či naopak silnější růst sazeb v eurozóně, který by proti koruně favorizoval euro.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!