S eskalací obchodního konfliktu mezí Čínou a USA se objevuje i hrozba měnové války | E15.cz

S eskalací obchodního konfliktu mezí Čínou a USA se objevuje i hrozba měnové války

Čínský jüan
Čínský jüan
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská měna již několik měsíců ztrácí na hodnotě. Americký prezident Donald Trump Pekingu podsouvá, že chce devalvací zlevnit vývoz a zmírnit dopad amerických cel. Tak jednoduché to ale není, píše agentura DPA.

S eskalací obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou se nyní objevuje strach z měnové války. Čínský jüan ztratil vůči americkému dolaru od dubna více než sedm procent a Trump už za tím tuší manipulaci.

„V Číně měna padá a naše měna stoupá a já vám musím říct, že pro nás je to nevýhodné,“ řekl prezident nedávno v jednom rozhovoru. Číně vyčítá, že svou měnu uměle oslabuje.

Devalvace jako zbraň v obchodním sporu zní možná logicky, s realitou má ale asi jen málo společného. Že je směnný kurz jüanu v souladu se základními ukazateli ekonomiky, Číně právě potvrdil Mezinárodní měnový fond (MMF). Také mnozí odborníci vidí ve hře tržní síly. Čínská měna sice není volně směnitelná a během dne se její kurz může pohybovat pouze v rozmezí dvou procent, ale čínská centrální banka se při jeho každodenním stanovování orientuje podle trhu.

„Tentokrát se vláda nevměšuje,“ říká nezávislá čínská hospodářská analytička Jie Tchan. "Je to vývoj trhu," říká. Jüan se řídí košem více než 20 měn, které jsou často úzce napojeny na americký dolar - když dolar stoupá, jüan klesá. Americká měna k euru za šest měsíců přidala šest procent a vůči řadě měn dohromady dokonce více než osm procent. Odborníci se proto domnívají, že jüan by spíše měl oslabit ještě více, ale centrální banka se mu v tom naopak snaží zabránit.

„Je nepravděpodobné, že Čína chce silné a trvalé znehodnocení jüanu,“ konstatuje v analýze pro agenturu Bloomberg americký profesor ekonomie Christopher Balding. „Vedlo by to k výměně kupy problémů za jinou kupu problémů,“ argumentuje odborník na Čínu, který vyučuje na škole HSBC-Business-School v jihočínské metropoli Šen-čen. „Spotřebitelé a firmy jsou biti dvakrát  vyššími cenami kvůli clům a menší kupní silou kvůli slabší měně.“ Protože levnější jüan zdražuje obyvatelům Číny západní zboží.

Z pohledu pekingského profesora ekonomie Chu Sing-toua podtrhuje jüan spíše pomalejší růst druhé největší ekonomiky světa a eskalace obchodního konfliktu. „Na jednu stranu se čínské ekonomice v poslední době vůbec nedaří,“ říká Chu, "na druhou stranu optimismus kalí dopady obchodní války." Nezávislý ekonom je přesvědčen, že Peking uměle nezasahuje. „Žádné náznaky, že vláda kontroluje kurz, nejsou,“ prohlašuje.

Nikdo ještě nezapomněl na hrůzu z roku 2015, kdy rychlý pád kurzu jüanu vedl k šokovým vlnám a masivnímu odlivu kapitálu. Tehdy na rozdíl ode dneška k náhlé slabosti jüanu nebyl důvod, což vyvolalo nejistotu na světových trzích. „V roce 2015 k manipulacím docházelo,“ říká Chu Sing-tou Ale tentokrát se to více kryje s vývojem trhu." Kurz už o moc více nespadne. „Devalvace podle mého nebude pokračovat neomezeně dál,“ říká Chu.

Na rozdíl od roku 2015, kdy centrální banka svůj postup transparentně nevysvětlila, formulují měnoví strážci dnes své záměry jednoznačně: směnný kurz „se bude v zásadě stabilně udržovat na přiměřené a vyrovnané hladině,“ uklidňoval trhy šéf centrální banky I Kang. „Čína je schopná a je si jistá, že dokáže čelit všem možným výzvám,“ ujišťuje mluvčí strážkyně devizových rezerv Wang Čchun-jing.

Čínské noviny Global Times v nynějším obchodním konfliktu předhazují Spojeným státům běžně „hloupost“ a Trumpovi konkrétně, že je "největším faktorem nejistoty v dnešním světě". „Přechod od obchodní války k válce finanční by světové ekonomice přinesl bezpochyby jen další chaos,“ varuje list, který vydává v angličtině stranický Lidový deník.

Vývoj kurzu USD/YCN:


source: tradingeconomics.com

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah