Útvar bojující s praním špinavých peněz zajistil méně prostředků než loni, Babiš je spokojený | E15.cz

Útvar bojující s praním špinavých peněz zajistil méně prostředků než loni, Babiš je spokojený

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finanční analytický útvar (FAÚ), jehož cílem je boj proti praní špinavých peněz, loni zajistil z podvodných transakcí 3,84 miliardy korun. Objem zajištěných prostředků spojených s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody či financováním terorismu tak klesl z předloňských 5,54 miliardy korun.

Finanční analytický útvar ještě loni působil jako součást ministerstva financí. Od letošního ledna je samostatným správním úřadem.

V roce 2016 přijal útvar 2948 oznámení o podezřelých obchodech, v 556 případech podal trestní oznámení, zatímco o rok dříve to bylo 514. U 402 trestních oznámení uplatnil zajištění peněz, což je proti roku 2015 o třetinu více.

"Náš systém spolupráce s bankovním sektorem je nastaven vyváženě a efektivně, což nám umožňuje soustředit se na závažnější případy," uvedl ředitel FAÚ Libor Kazda.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) jsou výsledky útvaru velkolepou tečkou za jeho působením na MF. "Velice oceňuji jeho úspěchy při potírání finanční kriminality, především v boji proti karuselovým podvodům. Věřím, že i jako samostatný správní úřad si FAÚ povede stejně skvěle," uvedl ministr.

Útvar loni například odhalil podvod, kdy si pachatelé si vytvořili rozsáhlou síť obchodních společností. Ty pak vytvořily ucelený fakturační řetězec, do něhož byly zapojeny subjekty, kterým byla nabídnuta provize za pořizování zboží z vytvořeného řetězce a dodání předmětného zboží.

Společnosti pak zboží přefakturovaly slovenským obchodním subjektům, aniž věděly, zda toto zboží vůbec existuje. Podle úřadu tak vznikla škoda zhruba 132 milionů korun.

Podívejte se na rozhovor s poradcem ministra financí Michalem Bláhou

Babiš se Agrofertu nezbavil, pořád ho řídí. Funguje tu „daňové gestapo“, říká ministrův poradce Bláha

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah