Jak se vyhnout nehodě? Pomoci může pestrá barva auta | E15.cz

Jak se vyhnout nehodě? Pomoci může pestrá barva auta

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nakolik barva automobilu ovlivňuje bezpečnost jeho posádky? Na zodpovězení této nelehké otázky se zaměřili výzkumníci z australské Monash University. Analyzovali nehody zhruba 850 tisíc řidičů, kteří utrpěli zranění, či přinejmenším bylo jejich vozidlo natolik vážně poškozeno, že muselo být z místa kolize odtaženo. Podle dopravního experta Týmu silniční bezpečnosti Romana Budského mohou pestré barvy vyvolat dojem, že je automobil blíže. Zdůraznil i fakt, že na barvy by měli myslet také chodci.

Celkem se analyzoval vliv 17 různých barev, přičemž bílá byla považována za referenční. Právě k ní se vztahovaly závěry, o kolik procent je to či ono zabarvení vozidla bezpečnější, či naopak rizikovější.

„Jako nejnebezpečnější se obecně jeví barvy šedá, fialová a stříbrná, oproti bílé zvyšují riziko účasti na nehodě o deset procent. Následují růžová, červená, černá, modrá a tmavě hnědá. Naopak bezpečnější je zbarvení oranžové, rovněž tak světle fialové, světle hnědé, krémové a žluté,“ uvedl dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.Podle něj je ale důležité uvědomit si, že v Austrálii není povinné denní svícení. To, že barva vozidla má dopad na bezpečnost silničního provozu, ale prokazuje i další průzkumy.

„Například specialisté z jihokorejských Kunsan National University a Wonkwang University upozorňují, že pestré barvy jsou pro ostatní nejen lépe viditelné, ale příslušně zabarvená vozidla se ostatním zdají být blíže, než ve skutečnosti jsou. Týká se to především žluté, oranžové, jasně červené a světle modré,“ upřesnil Budský s tím, že barvy tlumené a tmavé působí přesně opačně.

Zbytek textu čtěte zde >>>

Hromadná nehoda na Štěrboholské spojce: Srazilo se tu 10 aut

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.