Jeden ze symbolů NDR slaví narozeniny. Před 61 lety se začal vyrábět ikonický Trabant | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Jeden ze symbolů NDR slaví narozeniny. Před 61 lety se začal vyrábět ikonický Trabant

fry

Už více než šest desítek let od zahájení výroby slaví jeden z nejikoničtějších automobilů všech dob. Německý Trabant poprvé sjel z výrobní linky v továrně v německém Cvikově v roce 1957 a nepřetržitě se vyráběl až do 30. dubna 1991. 

Dne 7. listopadu 1957, v den čtyřicátého výročí Velké říjnové socialistické revoluce, sjelo z výrobní linky prvních padesát prototypů Trabantu 500. Historickým milníkem však byl až rok 1964, kdy byla karosérie Trabantu přepracována a výsledkem byl Trabant 601. Tento legendární vůz se vyráběl až do července roku 1990.

„Šestsetjednička“ byla na svou dobu pokrokovým automobilem. Karoserie byla vyrobená pouze z plastů, Trabant 601 byl vůbec prvním takovým masově produkovaným automobilem. Poháněl ho dvoutaktní, vzduchem chlazený dvouválec o výkonu 26 koní, vybavený čtyřstupňovou převodovkou. K dostání byl Trabant ve třech stupních výbavy (Standard, S a de Luxe) a ve dvou karosářských variantách (Limousine a Univerzal - což byl vůz combi). Existovala i verze s plátěnou střechou zvaná Tramp. Během let docházelo pouze k minimálním inovacím. Tou největší byla v roce 1990 výměna starých dvoutaktních motorů za čtyřtaktní motory od společnosti Volkswagen. 

Konec slavného vozu nastal kvůli špatné ekonomické situaci automobilky a také nezájmu o samotné vozy ze strany zákazníků. 30. dubna 1991 tak sjel z výrobních pásů poslední Trabant. 

OBRAZEM: Přehlídka hasičské techniky. Podívejte se na speciály s podvozky Tatra
OBRAZEM: Rolls-Royce z Mladé Boleslavi. Škoda 860 patřila k vrcholům automobilky
OBRAZEM: Muzeum automobilky AvtoVAZ nabízí pohled na unikátní Lady

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!