Jeden ze symbolů NDR slaví narozeniny. Před 61 lety se začal vyrábět ikonický Trabant | e15.cz

Jeden ze symbolů NDR slaví narozeniny. Před 61 lety se začal vyrábět ikonický Trabant

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Už více než šest desítek let od zahájení výroby slaví jeden z nejikoničtějších automobilů všech dob. Německý Trabant poprvé sjel z výrobní linky v továrně v německém Cvikově v roce 1957 a nepřetržitě se vyráběl až do 30. dubna 1991. 

Dne 7. listopadu 1957, v den čtyřicátého výročí Velké říjnové socialistické revoluce, sjelo z výrobní linky prvních padesát prototypů Trabantu 500. Historickým milníkem však byl až rok 1964, kdy byla karosérie Trabantu přepracována a výsledkem byl Trabant 601. Tento legendární vůz se vyráběl až do července roku 1990.

„Šestsetjednička“ byla na svou dobu pokrokovým automobilem. Karoserie byla vyrobená pouze z plastů, Trabant 601 byl vůbec prvním takovým masově produkovaným automobilem. Poháněl ho dvoutaktní, vzduchem chlazený dvouválec o výkonu 26 koní, vybavený čtyřstupňovou převodovkou. K dostání byl Trabant ve třech stupních výbavy (Standard, S a de Luxe) a ve dvou karosářských variantách (Limousine a Univerzal - což byl vůz combi). Existovala i verze s plátěnou střechou zvaná Tramp. Během let docházelo pouze k minimálním inovacím. Tou největší byla v roce 1990 výměna starých dvoutaktních motorů za čtyřtaktní motory od společnosti Volkswagen. 

Konec slavného vozu nastal kvůli špatné ekonomické situaci automobilky a také nezájmu o samotné vozy ze strany zákazníků. 30. dubna 1991 tak sjel z výrobních pásů poslední Trabant. 

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější

Newslettery