Kdysi hvězda, dnes s cejchem podvodníků. Kancelářský startup WeWork vyhlásí bankrot

Provozovatel coworkingových kanceláří WeWork.

Provozovatel coworkingových kanceláří WeWork. Zdroj: Reuters

O poskytovateli sdílených kanceláří WeWork se v posledních letech stále častěji mluví jako o startupové bublině. Problémy, se kterými se startup potýká od roku 2019, už jsou evidentně nad jeho síly. Informace o jeho blížícím se krachu přineslo hned několik zahraničních médií v čele s The Wall Street Journal. Osudné datum a vyhlášení bankrotu firmy má nastat už příští týden.

Dočasný ředitel David Tolley už v srpnu varoval, že společnost možná nepřežije. Na konci června dluh WeWork dosáhl 2,9 miliardy dolarů a dalších více než 13 miliard dolarů blokují závazky na dlouhodobých pronájmech.

Na zprávy médií o blížícím se bankrotu reagovaly akcie rychlým pádem o zhruba 32 procent, aktuálně se obchodují za 2,28 dolaru za kus. Celkově letos cenné papíry společnosti klesly o celých 96 procent. 

V úterý WeWork americkému finančnímu regulátorovi oznámil, že se dohodl s věřiteli na dočasném odkladu splátek některých svých dluhů. Začátkem října jednu splátku nestihl uhradit a v tu chvíli začala běžet 30denní lhůta, po jejímž uplynutí by bylo možné rozhodnout o platební neschopnosti. 

Přeceněný tunel

Společnost WeWork založil v roce 2010 Adam Neumann se svou ženou a s investičním bankéřem Joelem Schreiberem. Se svým projektem postaveným na pronajímání kancelářských prostor převážně začínajícím podnikatelům a na chytrém marketingu expandovali z jedné sdílené kanceláře v New Yorku do celého světa včetně Česka. Ještě na jaře 2019 měl WeWork podle tvrzení jeho investorů ze SoftBank hodnotu 47 miliard dolarů a nakročeno k úspěšnému byznysu.

Bublina ale záhy praskla. Už koncem téhož roku zesílily pochybnosti, zda je WeWork opravdu inovativní startup, anebo jen tradiční obchodník s nemovitostmi, který se za startup pouze schovává. Obavy se naplnily ve chvíli, kdy se ukázalo, že Adam Neumann svoji firmu tuneloval. Za pár týdnů pak propukla pandemie covidu, která byznysu se sdílenými kancelářemi vůbec neprospěla.

Marné snahy 

Doba po pandemii přinesla sdíleným kancelářím druhou šanci. V roce 2021 tak WeWork vstoupil na newyorskou burzu, avšak s výrazně sníženou hodnotou – namísto dříve nadsazených téměř padesáti miliard dolarů jej trh ocenil na „pouhých“ devět miliard. Tehdy ho už plně řídili manažeři ze SoftBank. 

Japonský investiční gigant v podpoře startupu utopil desítky miliard. Jeho manažeři se snažili WeWork postavit na nohy a osekali velké množství nemovitostí v portfoliu. Hodnota akcií přesto dál klesala. Pochroumané pověsti značky WeWork ale už nebylo pomoci. Společnost, která se stala symbolem startupové bubliny, podle informací The Wall Street Journal příští týden požádá o vyhlášení konkurzu s ochranou před věřiteli.