COOP rozšiřuje podnikání o kavárny. Na venkově nahradí uzavřené restaurace
Vesnické restaurace čelily problémům již před kovidovou pandemií a nyní se jejich úpadek ještě zrychlil. Uvolněné místo na vtrhu pohostinství nyní nahrazuje maloobchodní řetězec COOP, který ve svých samoobsluhách zřizuje kavávárny.
Skupina COOP provozuje většinu ze svých obchodů v menších obcích. Novým trendem poslední doby je rozšiřování prodejen o kavárny. Jedním z průkopníků konceptu je v rámci sítě COOP družstvo Konzum v Ústí nad Orlicí.
Aktuálně provozuje už sedm kaváren a poslední otevřelo letos na jaře v obci Písečná u Žamberku. Podle Miloslava Hlavsy, ředitele družstva, jsou kavárny přirozeným rozšířením služeb obchodů v menších obcích. „Naše obchody jsou často jediným centrem dění v obci, vesnická prodejna dnes často supluje bankomat, lékárnu či poštu a další služby. Nyní dáváme místním také prostor, kde se setkávat,“ doplňuje Hlavsa.
Kavárny COOP prodávají produkty od místních výrobců potravin a obvykle jsou doplněny i o dětské koutky. O jejich otevření nechává často COOP hlasovat místní obyvatele nebo členy družstva. Podle Hlavsy by na venkově samostatné kavárny nepřežily, jejich spojení s prodejnami však dává smysl.
Podle ředitele marketingu a rozvoje skupiny COOP, Lukáše Němčíka, také další družstva testují nový koncept a počet kaváren spojených s prodejnami roste po celé republice.
Mezi regiony, kde se projektu daří patří například jižní a střední Čechy či jižní Morava. Celkem jich v posledních letech vznikly řádově desítky a další budou přibývat. Cena zřízení kavárny se pohybuje podle velikosti nutných úprav v konkrétní venkovské provozovně.
„Jsme zakořenění v obcích, naši členové tam žijí a proto víme poměrně přesně, co obyvatele jednotlivých obcí potřebují a soubor služeb umíme potřebám přizpůsobovat. Díky tomu je naše síť obchodů nyní stabilizovaná, doba zavírání vesnických obchodů naštěstí skončila a naopak dochází k jejich modernizaci a rozšiřování služeb,“ doplnil Němčík.