Každý můj nákup může ovlivnit budoucnost, říká propagátorka udržitelné módy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Každý můj nákup může ovlivnit budoucnost, říká propagátorka udržitelné módy

Každý můj nákup může ovlivnit budoucnost, říká propagátorka udržitelné módy
Bára Vilišová proměnila svůj koníček ve smysluplné podnikání.
• 
ZDROJ: Česká spořitelna
Prezentace klienta •

Bára Vilišová dlouhé roky nakupovala v second handech oblečení, které si dále kreativně přešívala a upravovala. A tak ji po nějaké době napadlo, že na filozofii udržitelné módy založí podnikání. Rozhodla se přešívané oděvy ze second handů nabídnout i ostatním ženám, které se chtějí dobře oblékat, ale současně nesouhlasí s roztočeným soukolím spotřební společnosti. S trendem nákupů nekvalitního zboží, které slouží jen krátký čas, ale pak jde rychle z domu. Tak se zrodila značka WIN-WIN love.

Když se Bára Vilišová před lety přestěhovala do Prahy kvůli studiu na vysoké škole, měla jako každý student hluboko do kapsy. Přesto se chtěla dobře oblékat, a tak objevila kouzlo second handů. Nakupovala v nich zajímavé kousky a přešívala si je podle svých představ. Když se tak probírala stovkami kusů oblečení z druhé ruky, zjišťovala, že na rozdíl od současných produktů „fast fashion“ jsou ušity z kvalitních materiálů a často mají nadčasový střih. Upravit je, aby odpovídaly současnému stylu a dát jim tím druhou šanci na život nebylo příliš složité.

Přešité oděvy ze sekáčů mají úspěch

„Dozvěděla jsem se, že Středoevropan vyhodí každý rok v průměru třináct kilo oblečení, a najednou mi přestalo dávat smysl, že stále vytváříme nové věci,“ říká Bára. Proto společně s kamarádkou začala objíždět velké secondhandy a vyhledávat skutečně vintage oblečení, někdy staré i tři desítky let, ale z kašmíru, velbloudí vlny, lnu, konopí či z jiných kvalitních materiálů a v nadčasových barvách. Oděvy vypraly nebo je nechaly vyčistit a vymyslely, jak by se daly přešít, aby doplnily šatníky současných žen.

O přešité oděvy z druhé ruky je zájem.O přešité oděvy z druhé ruky je zájem.Autor: Česká spořitelna

Méně vyrobíme, méně ublížíme přírodě

Ukázalo se, že příznivkyně udržitelné módy existují a že je jich stále víc. Už pátým rokem jim značka WIN-WIN love nabízí nadčasové esenciální kousky, do nichž někdo kdysi vložil myšlenku, zdroje i svou práci. Bára a její kolegyně tyto příběhy ctí a dokážou na ně navázat. Vdechnou každému z oděvů nový život a pošlou ho do světa, kde dál slouží a dělá radost. Současně tím snižují poptávku po novém oblečení. O co méně se ho vyrobí, o to menší budou dopady průmyslu na životní prostředí. „Nejsem v tomto ohledu nějak extrémně vyhraněná, ale myslím, že když každý z nás přispěje k udržitelnosti aspoň trochu, bude to dobré,“ shrnuje svůj životní postoj Bára.

Přidejte se i vy

Bára Vilišová není zdaleka jediná, kdo vnímá potenciál věci vyrobených před desítkami let. Lidi, kteří obdivují řemeslné umění předchozích generací a odmítají věci jen slepě konzumovat, je stále víc. A to je dobře. Je-li vám tato filozofie blízká, pravděpodobně ji toužíte promítnout i do dalších oblastí života. Kromě jiného máte nyní možnost udržitelně spořit na důchod. Etické penzijní spoření od České spořitelny penzijní společnosti jako jediné v ČR zhodnocuje vaše úspory investováním výhradně do cenných papírů společností, které přistupují zodpovědně k životnímu prostředí i ke svému okolí.

Zjistěte více o tom, jak můžete eticky žít a zároveň spořit na důchod, na www.etickesporeni.cz

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!