Majitel řetězců Kika a Pepco falšoval výsledky | E15.cz

Majitel řetězců Kika a Pepco falšoval výsledky

Daniel Novák

Po provalení účetních machinací zmizely za jediný týden tři čtvrtiny hodnoty nábytkářské a oděvní skupiny Steinhoff. Koncern se snaží dohodnout s bankami na odkladu splátek úvěrů.

Jihoafrický retailový koncern Steinhoff, který s řetězci Kika a Pepco působí také v České republice, řeší podezření z obřích účetních podvodů. V Německu, kde se obchoduje hlavní část akcií skupiny, probíhá vyšetřování kvůli umělému nafukování finančních výsledků za letošní i loňský rok.  

Mezi investory a bankami způsobilo odhalení šok. Na burzách ve Frankfurtu nad Mohanem a v Johannesburgu se cena akcií skupiny propadla za jediný týden o osmdesát procent. Hodnota firmy se po vypuknutí skandálu ztenčila o více než deset miliard eur. Hlavní akcionář skupiny Christo Wiese kvůli tomu vypadl z žebříčku jihoafrických miliardářů. Z pozice šéfa koncernu musel odejít manažer Markus Jooste.

U Prahy vzniká největší obchodní zóna desetiletí. Bude velká jako devět Václavských náměstí

Steinhoff se aktuálně snaží s věřiteli dohodnout na odložení splátek úvěrů v hodnotě jedné miliardy eur. Podle zdrojů agentury Bloomberg se již část velkých věřitelů k dohodě s koncernem přiklání.

Mezi věřiteli skupiny jsou například bankovní domy Bank of America, BNP Paribas, Citigroup nebo HSBC. Vybřednout z problémů má firmě pomoci také rozprodej majetku za jednu miliardu eur.

„Pravděpodobně dojde k restrukturalizaci společnosti a prodeji některých firem ze skupiny. Závisí na dohodě financujících bank a pojišťoven s restrukturalizačním správcem, zda najdou společnou řeč a pomohou zajistit chybějící likviditu,“ uvedla Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro střední a východní Evropu.

V boji o prodejny outdoorové značky Bushman nastává zásadní zvrat

Steinhoff vlastní čtyřicet nábytkářských a oděvních řetězců, působí na třiceti světových trzích, zaměstnává 130 tisíc lidí. Ambicí koncernu bylo stát se globálním konkurentem největšího světového prodejce nábytku Ikea.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!