Vasky koupily padlého konkurenta Botas. Výrobu přesunou a ve Skutči plánují rozjet šicí dílnu

Prodej Botas Vaskám je dokončen

Prodej Botas Vaskám je dokončen Zdroj: Vasky

Legendární botasky
Výrobní hala Botas ve ve Skutči na Chrudimsku, která funguje více než 70 let
Výrobní hala Botas ve ve Skutči na Chrudimsku, která funguje více než 70 let
Výrobní hala Botas ve ve Skutči na Chrudimsku, která funguje více než 70 let
Výrobní hala Botas ve ve Skutči na Chrudimsku, která funguje více než 70 let
6
Fotogalerie

Zlínská obuvnická firma Vasky koupila značku Botas, která je od letoška v likvidaci. Společnost Vasky, která na nákup svého konkurenta vybrala peníze prostřednictvím slev, koupila pouze ochrannou známku Botas a veškeré výrobní zařízení, aby mohla ihned navázat na předchozí výrobu.

Zakladatel společnosti Vasky Václav Staněk na konci března E15 sdělil, že o závod zájem nemá, protože v plánu má výrobu případně přesunout. Ve Skutči, kde se Botas vyráběly, chce ovšem rozjet alespoň šicí dílnu a část pracovních míst tam zanechat.

Žádná ze stran výši transakce nekomentovala, podle zdrojů E15 však měla být nižší než desítky milionů korun. Staněk toto číslo ani jiné detaily transakce nechtěl komentovat, pro E15 pouze uvedl, že případné převzetí by si vyžádalo další milionové investice do nových strojů a zařízení.  

„I když českým internetem a médii projela vlna nejistoty, po celou dobu jsme jen řešili detaily obchodu. Důvěru, kterou do nás zákazníci vložili, jsme od začátku brali jako obrovský závazek,“ uvedl v tiskové zprávě Staněk.

Výroba bot ve Skutči, původně pod značkou Botana, běžela od roku 1949. Jméno Botas, které vzniklo spojením slov „bota“ a „Skuteč“, podnik používá od roku 1963.

Poslední léta existence firmy provázely spory majitelů s designery. V roce 2008 Botas spustil lifestylový label Botas 66, který iniciovali dva čeští designéři Jan Kloss a Jakub Korouš. Ti pro Botas navrhovali pod značkou Botas 66 speciální kolekce volnočasové obuvi. V roce 2019 se ale František Nestával, spolumajitel společnosti Benal, která Botas vlastní, s oběma rozešel kvůli několika sporům. Firma tím mimo jiné přišla o některé prodejní kanály pro své retro tenisky, dílo bývalých designérů značky.

Kloss a Korouš protestovali proti tomu, aby Botas na botách dál používal designové prvky, které pro Botas 66 vytvořili. Provozovatelé dvou pražských obchodů značky Botas 66 pak oznámili, že prodej obuvi Botas ukončují na protest proti rozchodu Nestávala s designery. Botas tak přišel o významný prodejní kanál pro své tenisky.

Nestával tehdy uvedl, že předchozí ředitel Botasu s designery uzavřel smlouvu, aniž ji předložil majiteli a dozorčí radě. „Pro Botas byla smlouva pekelná, nevýhodná. Celá léta jsem se ji snažil změnit. Jenže s nimi nebyla řeč. Spory došly tak daleko, že jsem je poslal k čertu,“ řekl Nestával pro iRozhlas.

Dřívější marketingový tvůrce značky Botas 66 Robert Janča na firmu Botas vzpomíná jako na společnost, která měla našlápnuto stát se na českém trhu zásadním hráčem, přibližně jako dnešní Footshop. „Dnes žijeme v době ‚teniskové mánie‘. My jsme s tím přišli mnohem dříve, než vůbec začal nějaký Footshop existovat, ale přišli jsme s tím asi moc brzy a výrobce nedokázal naplňovat poptávku,“ uvedl už dříve pro E15 Janča.

Botas v roce 2021 vydělal 7,6 milionu korun, rok předtím byl ve ztrátě. Nestával tehdy tvrdil, že firmě v roce 2021 k zisku pomohl prodej nepotřebného majetku, jinak by hospodaření skončilo v mírné ztrátě. Zároveň varoval, že výsledky za rok 2022 budou poznamenané výpadkem vývozu do Ruska a dalších zemí kvůli válce na Ukrajině a nárůstem cen materiálů.