Valenta má první vítězství v arbitráži proti Česku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Valenta má první vítězství v arbitráži proti Česku

Valenta má první vítězství v arbitráži proti Česku
Podnikatel a senátor Ivo Valenta
• 
ZDROJ: Michael Tomeš
Hana Filipová

Hana Filipová

Další problém řeší oddělení ministerstva financí, které má na starosti mezinárodní arbitráže proti České republice. Částečně úspěšné totiž byly ve svém úsilí u rozhodčího soudu další firmy, které spor se státem rozpoutaly. Jedná se o určení jurisdikce v případu kyperských společností žalujících český stát, za nimiž stojí senátor Ivo Valenta. Deníku E15 to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Určení jurisdikce a tedy místa a typu smluv o ochraně investic, podle kterých se bude spor dále řešit, je pro jeho pokračování a vyjasnění pozic státu i žalobce zásadní. Jinými slovy - ten ze subjektů, který “získá jurisdikci” má podle expertů na arbitrážní zvyklosti velkou výhodu.

Firmy z holdingu WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, přes něž Valenta ovládá společnost Synot, se na arbitrážní soud obrátily v září roku 2015 kvůli rušení některých povolení k provozování videoloterijních terminálů. Kvůli zmařené investici požadují po státu zhruba miliardu korun.

Prodat něco Babišovi? To bych se kroutil, říká Ivo Valenta

“Vyrozuměl jsem, že zdroje na ministerstvu financí neoficiálně potvrdily, že mezinárodní rozhodčí tribunál dal za pravdu WCV a CCL, dvěma kyperským společnostem jejichž jsem benefiční vlastník, když zamítl řadu předběžných námitek vznesených Českou republikou proti příslušnosti rozhodčího tribunálu k rozhodování sporu podle česko-kyperské dohody o ochraně investic. Tyto informace nemohu popřít, ale v tento okamžik je nebudu blíže komentovat s výjimkou doplnění, že řízení nadále pokračuje,” reagoval pak na dotaz deníku E15 senátor Valenta.

Ještě v dubnu přitom v rozhovoru pro E15 Valenta odhadoval, že rozhodnutí ve sporu může padnout v řádu měsíců. Ministerstvo financí na dotazy deníku E15 ani přes několik urgencí nereagovalo. Už dříve ale uvedlo, že nároky kyperských firem ovládajících sázkovou firmu Synot nejsou oprávněné.

Valentův Synot na Balkáně expanduje

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!