Ostravská H2 Global Group začíná nabízet podíly. Ztrátovou firmu oceňují na miliardy

H2 Global Group

H2 Global Group Zdroj: H2 WORLD HEALTH & BEAUTY COMPANY s.r.o.

Ondřej Souček

Skupina H2 Global Group, která se prezentuje jako světový lídr v oblasti vodíkových technologií pro zdravotnictví, lázeňství nebo například wellness a krásu, nabízí poprvé veřejně možnost participovat na jejím potenciálním úspěchu zakoupením podílu. Na svých stránkách zveřejnila prezentaci, podle níž lze kromě dluhopisů získat i část skupiny. Jedno procento podílu má podle materiálu hodnotu dvou milionů dolarů, v přepočtu přibližně 46 milionů korun, což by odpovídalo valuaci firmy ve výši 4,6 miliardy korun. Společnost ostravského podnikatele Davida Maršálka je přitom podle posledních zveřejněných finančních ukazatelů k roku 2022 ztrátová a nové výsledky hospodaření dosud nevydala.

Redakce e15 o firmě informovala už v polovině srpna, kdy se zaměřila na její celkový byznys, její záměr nabrat půl miliardy korun prostřednictvím dluhopisů i její zveřejněnou valuaci know-how společnosti, která obsahovala nepřesnosti. Už tehdy měla redakce informace, že firma kromě dluhopisů zvažuje nabízet i kapitálový vstup do firmy. To se nyní potvrdilo. 

Jak skupina došla k tomu, že má hodnotu 4,6 miliardy, není jasné. H2 Global na zaslané dotazy reagovala pouze s tím, že z důvodu nesouhlasu se srpnovým textem s redakcí e15 už nebude dále komunikovat. Už dříve nicméně na svých stránkách zveřejnila valuaci, která se týká pouze jejího know-how a která vychází na 306 milionů korun. Ocenění provedené znalkyní Kateřinou Valentovou však mimo jiné neobsahuje veškeré budoucí náklady na dluhopisy, což výsledek ocenění mohlo pozitivně ovlivnit.

Když se redakce e15 H2 Global Group před vydáním srpnového textu ptala, za jakých podmínek chce podíly v budoucnu nabízet, uvedla, že cena bude u každého většího investora stanovena individuálně. Odpověď se týkala investorů, kteří již do společnosti investovali prostřednictvím dluhopisů a kteří by tak podíl získali namísto vyplacení jistiny dluhopisu. 

„Po ukončení investice se bude moci investor sám rozhodnout a bude záležet čistě na jeho vlastním úsudku, zda využije nabídky získat podíl ve společnosti. Bude se jednat o uzavření opční smlouvy s možnou kapitalizací pohledávky mimo základní kapitál,“ sdělila na konci července mluvčí skupiny Eliška Ulehlová. Nyní to podle prezentace vypadá, že podíl mohou koupit nejen držitelé dluhopisů, ale i zájemci, kteří dosud do firmy vůbec neinvestovali.

H2 Global Group ve svém propagačním materiálu vysoké ocenění podepírá grafem znázorňující prognózu vývoje tržeb. Ty mají z údajných loňských 67 milionů korun do roku 2028 vyrůst na 2,3 miliardy. V doprovodné prezentaci také ohlašuje loňské rozšíření týmu ze sedmi pracovníků na více než 30 a zveřejňuje předpokládaný kumulovaný hrubý zisk od roku 2025 do roku 2028, který má dosáhnout více než jedné miliardy korun. Číslo je vypočtené na základě očekávané hrubé marže ve výši 25 procent. 

V každém případě se ve světě transakcí ohledně investic doporučuje vždy nahlížet nejprve na dosavadní výsledky. Firmou prezentovaný očekávaný vývoj může být pomocný ukazatel a využívá se zejména u startupů. K podpoře věrohodnosti takových prognóz by však neměla chybět nejaktuálnější data o hospodaření firmy. Ostravská společnost ale dosud nemá zveřejněné výsledky ani za loňský rok, a tak nelze ověřit ani prezentovanou sumu 67 milionů tržeb za rok 2023. H2 Global Group loňské konsolidované výsledky neuvedla ani v květnu schváleném dluhopisovém prospektu.  

Pro kontext je potřeba dodat, že valuace 4,6 miliardy by skupinu zařadila mezi nejhodnotnější firmy v Česku. Například v září získal japonský průmyslový holding stoprocentní podíl v třebíčském výrobci kogeneračních jednotek Tedom za jen o něco málo vyšší cenu, která podle informací Hospodářských novin přesáhla pět miliard korun. Je to přitom firma s vlastním vývojem, která dlouhodobě vydělává stovky milionů korun ročně a letos očekává tržby osm miliard korun. Ztrátová Pilulka má dnes podle tržní kapitalizace hodnotu 430 milionů korun, tedy více než desetkrát menší.

„Další rovinou je, že firmy mohou nabídku prodeje podílu zvolit jako ústupovou variantu, když zjistí, že se jim tenčí cash flow na vyplácení dluhopisových výnosů a jistin. I proto je v těchto případech nutné sledovat co nejaktuálnější finanční ukazatele,“ podotýká Martin Dočekal ze serveru Dluhopisar.cz, který se problematice investování do dluhopisů dlouhodobě věnuje.

H2 Global Group nabízí například tablety takzvaného molekulárního vodíku, vodíkovou vodu nebo zážitek inhalace vodíku ve virtuální realitě. Pomocí molekulárního vodíku chce podle svých vyjádření léčit i Alzheimerovu chorobu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!