Piráti: Homolka dál nakupuje přes prostředníky navzdory zákazu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Piráti: Homolka dál nakupuje přes prostředníky navzdory zákazu

ČTK

Nemocnice Na Homolce podle zjištění Pirátů i loni navzdory nařízení ministerstva zdravotnictví nakupovala přes prostředníka, dceřinou společnost Holte Medical. Firma, která je od začátku loňského roku v likvidaci, pro nemocnici uzavřela smlouvy s 900 dodavateli za více než půl miliardy korun. Porušuje tak podle nich zákon i nařízení ministerstva, podle kterého měla nákupy přes prostředníky ukončit.

Piráti proto žádají odvolání současného ředitele nemocnice Ivana Olivy i likvidátorky firmy v konkurzu Jaroslavy Dlabolové. Dceřiné společnosti umožňovaly nemocnici nakupovat bez veřejných zakázek, kritizoval to i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). 

Piráti mají podle jejich vyjádření k dispozici dopis tamních zdravotníků, která poukazuje na nestandardní praktiky za současného ředitele Ivana Olivy, který do nemocnice přišel jako krizový manažer. "Místo toho se nemocnice, která byla i za kontroverzního ředitele Vladimíra Dbalého v zisku, dostala do ztráty," shrnula obsah dopisu první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová, která je členkou sněmovního výboru pro zdravotnictví. Působením Dbalého v čele nemocnice se zabývá i soud.

Čína údajně zvažuje zastavit nákup amerických dluhopisů, dolar oslabil

Ředitel Oliva je předsedou dozorčí rady Holte Medical, funkce je podle Pirátů placená od začátku konkurzu 50 tisíci korunami měsíčně. Strana kritizuje i činnost likvidátorky firmy Holte Medical Jaroslavy Dlabolové, státnímu zástupci podali podnět na její odvolání. 

"Nedostála své povinnosti, protože nadále vykonávala podnikatelskou činnost a zásobovala nemocnici novým zdravotnickým materiálem. Likvidovaná společnost uzavřela podle portálu Registru smluv v roce 2017 přes 900 nových smluv s nejrůznějšími dodavateli. Výše uvedené jednání je zcela proti smyslu a účelu likvidace," dodala Richterová.

Ministerstvo loni v listopadu informovalo, že nemocnice už přijala opatření k nápravě, všechny dceřiné společnosti má zrušit do poloviny letošního roku. Nákup léků a zdravotnických prostředků prostřednictvím dceřiné společnosti bez výběrových řízení nemocnici umožňovala výjimka v zákoně o zadávání veřejných zakázek. I ministerstvo ji ale kritizovalo i při svých kontrolách.

Do čela největší ukrajinské soukromé banky míří český manažer z Home Credit

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!