Boeingu hrozí další pokuta v řádech milionů dolarů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Boeingu hrozí další pokuta za montáž vadných součástek

ČTK, vku

 Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel, rozhodl o tom americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation), napsala agentura Reuters. FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které po dvou tragických nehodách nesmí od letošního jara do vzduchu. 

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. Pokuta se zatím týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Do důchodu odchází muž, který Boeingu pomáhal hasit krizi kolem problémových MAXů

Evropská unie dál poskytuje Airbusu nezákonné subvence. Americká cla jsou oprávněná, tvrdí WTO

Konec tajností. Boeing 777X se během zátěžového testu roztrhl, píše list Seattle Times

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!