Čína kupuje vodní elektrárnu v Peru, brazilský prodejce však bojuje s korupčním skandálem
Vodní stavbu prodává za téměř 1,4 miliardy brazilská skupina Odebrecht, kterou drtí korupční skandál.
Konsorcium vedené čínskou společností CTG koupí významnou hydroelektrárnu Chaglla v severním Peru. Zaplatí za ni 1,4 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters. Prodejcem je brazilská společnost Odebrecht. Ta čelí vleklému korupčnímu skandálu. V několika zemích včetně Peru nebo Panamy měla pomocí úplatků získávat lukrativní zakázky. Nyní potřebuje nashromáždit peníze, protože jí na pokutách hrozí až 2,6 miliardy dolarů.
Nákup hydroelektrárny na řece Huallaga o výkonu 456 megawattů je první investicí čínské, státem vlastněné společnosti CTG v Peru. Obchod ale musí nejprve schválit peruánské ministerstvo spravedlnosti a čínské regulační orgány.
K transakci přitom dochází v období, kdy čínský boom v Latinské Americe a Karibiku „chladne“. Nová čínská strategie začíná stavět na větší opatrnosti při investicích v zámoří. Uvádí to čínsko-latinskoamerický ekonomický bulletin zpracovaný Bostonskou univerzitou.
Region loni dovezl čínské zboží za 113 miliard dolarů, což představuje meziroční pokles o 14 procent. Přímé investice loni také klesly na 3,3 miliardy dolarů oproti 4,4 miliardy v roce 2015. Ochlazení se ale netýká jednoho odvětví. „Čína udržuje v regionu svou přítomnost v těžebním průmyslu i přes pokles cen surovin, zatímco ostatní země jako USA couvají,“ konstatuje studie.
Za akvizice a fúze v Latinské Americe utratili Číňané loni v meziročním srovnání více než dvojnásobek peněz – 12,4 miliardy dolarů. Téměř 60 procent čínských nákupů v posledních pěti letech přitom mířilo v tomto regionu právě do těžebního průmyslu.