Evropský automobilový trh by měl pomalu sílit | E15.cz

Evropský automobilový trh by měl pomalu sílit

Evropský automobilový trh by měl pomalu sílit
Výroba automobilů ve Skodě Auto
• 

ČTK

Evropský automobilový trh čeká pomalé oživení. Uvedla to dnes poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). Předpověděla, že roční prodej aut v Evropě se do roku 2019 vyšplhá na 14,9 milionu vozů z letošních 12,1 milionu.

Ve Spojených státech by se měl prodej podle PwC ve stejném období zvýšit na 16,7 milionu z 15,4 milionu vozů. „Automobilové trhy v západních průmyslových státech jsou do značné míry nasycené,“ uvedl podle agentury DPA Felix Kuhnert, který má v PwC na starosti automobilový sektor.

Čína jako nejsilnější automobilový trh světa

Hlavním motorem světového automobilového trhu by tak měly být rozvíjející se země. V Číně se prodej aut podle PwC do roku 2019 vyšplhá na 27,7 milionu vozů z letošních 18,1 milionu. „Čínský trh tak bude v roce 2019 skoro tak velký jako trhy v USA a západní Evropě dohromady,“ upozornil Kuhnert.

Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Přední světové automobilky se snaží expanzí v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích kompenzovat slabou poptávku ve vyspělých zemích.

Automobilový trh v Evropě se dostal pod silný tlak kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Evropští spotřebitelé kvůli stoupající nezaměstnanosti omezili nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily.

Celkový prodej aut v Evropské unii se v letošním prvním pololetí podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) meziročně snížil o 6,6 procenta na 6,2 milionu vozů. Německý svaz automobilového průmyslu VDA ale tento měsíc uvedl, že v červenci evropský automobilový trh stoupl o téměř pět procent.

Šéf evropských aktivit druhé největší americké automobilky Ford Motor Stephen Odell tento týden předpověděl, že evropský automobilový trh se bude ze svého útlumu zotavovat nejméně pět let.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!