Japonsko-americké revoluční baterie míří na trh. Jako první na světě mají polotuhé články

Baterie 24M

Baterie 24M Zdroj: 24M via Twitter

Japonský výrobce elektroniky, společnost Kyocera, dosáhl světového primátu. Jako první na světě bude nabízet domácí bateriové úložiště nikoliv s tekutými, ale s polotuhými články, jejichž výroba je výrazně levnější. Do masové výroby má jít nová technologie už letos na podzim.

První produktová řada nových baterií pod názvem Enerezza bude mít kapacitu pět, deset a patnáct kilowatthodin, píše server Pv-magazine. Oproti běžné lithiové technologii má nová struktura článku uspořit až 40 procent materiálu a zrychlit výrobu o dvě třetiny.

Výrobní proces přitom umožňuje vyrábět elektrody až pětkrát širší, než je dnešní standard, což zvyšuje hustotu energie v baterii a naopak snižuje její cenu. Technologie navíc disponuje dlouhou životností a zvýšenou bezpečností, doplnil další vlastnosti Toshihide Koyano, přední manažer společnosti Corporate Solar Energy Group, která spadá pod skupinu Kyocera.

Vědec a zakladatel star-upu 24M Ming Chiang na technologii polotuhých lithiových baterií pracuje již od roku 2010, přesto se mu podařilo rozjet zkušební výrobní linku teprve loni. „Po mnoha letech tvrdé práce se dočkáme komerční výroby. Pro naši firmu to představuje zcela zásadní milník, za nějž vděčíme našemu partnerovi, společnosti Kyocera,“ říká Naoki Ota, prezident a technický ředitel amerického start-upu.

Start-up 24M už dříve uvedl, že dokáže vyrobit článek o energetické hustotě 350 watthodin na kilogram. V současnosti je v tomto ukazateli nejdál nejspíš Panasonic. Ten pro automobilku Tesla vyrábí baterie o hustotě 250 watthodin na kilogram.