Němci proti sobě v aukcích poprvé postaví slunce a vítr

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Duha nad větrnými elektrárnami v Německu
větrná elektrárna
3 Fotogalerie

Brusel dotlačil Německo k tříletému experimentu. V aukcích o garantovanou cenu elektřiny budou spolu soutěžit větrné a solární elektrárny.

V Německu budou příští rok v aukci poprvé společně soutěžit solární a pevninské větrné elektrárny. Na přelomu března a dubna se investoři do jedné nebo druhé technologie mohou utkat o možnost postavit dotované elektrárny se souhrnnou kapacitou 200 megawattů. „Bude to pilotní projekt, který potrvá celkem tři roky. Každý rok budeme vypisovat aukce na kapacitu 400 megawattů. Investoři si budou muset spočítat, jestli je pro ně v dané lokalitě lepší jít do společné aukce, nebo do aukce určené jen pro danou technologii,“ vysvětluje Karin Freierová z německého ministerstva hospodářství.

Němce ke společným aukcím, kde investoři soutěží o co nejnižší garantovanou cenu vyrobené elektřiny, dotlačila Evropská komise, když schvalovala aktuální německý systém podpory obnovitelných zdrojů.

„Jsem k těmto aukcím skeptický. Solární a větrné elektrárny zatím nejsou na stejné cenové úrovni. Navíc nejde o technologicky neutrální aukci, když do ní pustíte jen dvě technologie,“ říká Sebastian Jasim ze Spolkového svazu pro obnovitelné zdroje. Samotné ministerstvo hospodářství není z myšlenky technologicky neutrálních aukcí nadšené.

Už v roce 2015 v jedné ze studií reformy podpory OZE uvedlo, že solární a větrné projekty jsou natolik specifické, že společná aukce by snadno mohla vést ke zbytečně vysokým dotacím vyrobené elektřiny. „Rozdíl je už v tom, že solární elektrárnu postavíte za pár měsíců, zatímco větrnou za několik let,“ dodává nyní Freierová.

Zatím Německo pořádá aukce pro jednotlivé technologie odděleně. Průměrná garantovaná cena pro solární elektrárny letos klesla z únorových 65,80 eura na říjnových 49,10 eura za megawatthodinu. U pevninských větrných elektráren garantovaná cena spadla z květnových 57,10 eura na listopadových 38,20 eura za megawatthodinu.