Babiš jednal s jihokorejským ministrem o výstavbě jaderných bloků

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: Profimedia.cz

Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek, Radek Vondráček
Andrej Babiš po schůzce s Milošem Zemanem na Hradě
Andrej Babiš po schůzce s Milošem Zemanem na Hradě
Andrej Babiš s programem ANO
Prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše vyjednáváním o sestavení vlády.
18
Fotogalerie

O možnostech výstavby jaderných bloků v Česku a spolupráci v oblastech hospodářství a průmyslu jednal v pátek Andrej Babiš s jihokorejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky Pek Un-kjuem. Informovala o tom dnes agentura Jonhap, podle níž se ministr u Babiše ucházel o podporu jihokorejských firem jako u budoucího českého premiéra.

Babiš řekl, že Jihokorejci představili technologie a certifikáty, údajně jednají s energetickým gigantem ČEZ. Schůzku označil za informativní. Babiš, jak poznamenal, se na ní zajímal o technologie na zpracování lithia. Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů tohoto kovu.

Babiš podle jihokorejské agentury na schůzce uvedl, že si je vědom toho, že Jižní Korea je, co se týče výstavby jaderných elektráren, celosvětovým hráčem a jeho vláda účast Soulu pečlivě zváží.

"Pek Un-kju se jasně vyslovil, že Soul se o český plán (stavby jaderných bloků) zajímá, a vyjádřil přesvědčení, že úzká spolupráce povede k úspěšnému stavebnímu projektu," informovalo jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky. Ministr zdůraznil, že Jižní Korea má s budováním jaderných reaktorů 40letou zkušenost a v minulosti zajistila stavební zakázku i ve Spojených arabských emirátech.

O dostavbu bloků v Temelíně a Dukovanech projevily vedle jihokorejské státní společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) i ruský Rosatom a francouzská EdF.

Jihokorejský ministr se v pátek setkal i s českým ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem. Jednali spolu o česko-korejských obchodních vztazích, spolupráci v energetice, ve vědě, technice, inovacích a v moderních technologiích, informovalo české ministerstvo.

Závěrem jednání bylo podle ministerstva podepsáno několik memorand. Šlo o memorandu o porozumění mezi společností Doosan Škoda Power a korejskou institucí KHNP (Korea Hydro and Nuclear Power), dále o memorandum mezi Aliancí české energetiky (CPIA) a KAIF (Korea Atomic Industrial Forum) a také memorandum o porozumění mezi českým spolkem Jaderní veteráni a Korejskou nukleární asociací pro mezinárodní spolupráci v jaderné spolupráci. Memorandum o porozumění uzavřela také Správa úložišť radioaktivních odpadů a Korejská agenturou pro radioaktivní odpad.