Průkopníci recyklace šrotu pocházejí z Duisburgu. Prohlédněte si jedny z nejstarších vysokých pecí | E15.cz

Průkopníci recyklace šrotu pocházejí z Duisburgu. Prohlédněte si jedny z nejstarších vysokých pecí

Michal Nosek

Hutě DK Recycling Plant Duisburg jsou největším světovým recyklovatelem železného odpadu v ocelářském průmyslu. Podnik se chlubí dlouhou tradicí, jeho útroby jsou pak vděčným objektem fotografů. 

Unikátní tradici duisburgských hutí začali psát v roce 1876 podnikatelé Julius Curtius a Julius Weber. Tehdy spustili jednu z prvních recyklačních společností na světě.

„V Duisburgu používáme dodávané zbytkové materiály k výrobě speciálního surového železa pro slévárenský průmysl s vysokou účinností a udržitelností. Využití nachází zejména v automobilovém průmyslu, “ uvádí firma.

Huť ležící v přístavní části města Duisburg - Hochfeld se s pomocí kyseliny sírové zaměřila na transformaci šrotu do použitelných materiálů. Původní řada sedmi vysokých pecí vznikla v letech 1895 až 1913. V současné době jsou funkční jen dvě a v provozu je vždy pouze jedna z nich.

Úpadek dolů v Donbasu ještě urychlila válka. Prohlédněte si obrazy jejich zkázy

„Pokud lze vysokopecní provozy posuzovat i jinak než z hlediska výkonu, objemu tavby a počtu odpichových otvorů, pak ten v porúrské části Duisburg-Hochfeld patří k těm vůbec nejkrásnějším. Poprvé jsem tuhle legendární huť navštívil v roce 2011, podruhé pak na začátku tohoto roku. Nezměnilo se nic, DK Recycling stále patří mezi nejstarší činné vysoké pece v Evropě,“ říká ke své reportážní cestě fotograf těžkého průmyslu Viktor Mácha.

V roce 1983 v hutích došlo k významné technologické i architektonické přestavbě vysokopecního areálu a nastoupila nová orientaci produkce.

„Hutí jako bývalá 'Küpferhütte', dnes DK Recycling & Roheisen, není v Evropě mnoho. Nepočítáme-li torzo bavorské Maxhütte, která se svou konstrukcí tomuto vysokopecnímu areálu blížila, pak vlastně žádná,“ dodává Mácha.

Aktivity Viktora Máchy můžete sledovat také na Facebooku 

Barča. Připomeňte si výrobu mladoboleslavské legendy pohledem Viléma Heckela
Inženýrské orgie: podívejte se na nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!