Stavět jaderný blok chce v Česku šest firem z celého světa. Včetně Rusů a Číňanů | E15.cz

Stavět jaderný blok chce v Česku šest firem z celého světa. Včetně Rusů a Číňanů

ČTK

Share on Facebook Messenger

O stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností. Kromě ruské státní společnosti Rosatom jde o francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, korejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Vyplývá to z vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera. 

"Je nutné zdůraznit, že nejde o nabídky na dostavbu nových bloků jaderné elektrárny, ale o odpovědi na naši žádost o informace," uvedl dnes Štuller.

 MPO minulý týden bez bližších podrobností uvedlo, že Česká republika oslovila kvůli dostavbě deset společností. Zájem poskytnout informace jich projevilo šest. S nimi nyníČesko  jedná. Odpovědi od firem, které se budou týkat technického řešení stavby, česká strana očekávala do konce října. "Je to více než tisíc stránek," dodal Tomíček. 

Česká vláda loni v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Ministerstvo průmyslu čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.

Hospodářské noviny minulý týden uvedly, že Čína požaduje po české vládě slib, aby některá z tamních firem dostala zakázku na dostavbu jádra v ČR bez výběrového řízení. To, že by bylo jednodušší postavit nový jaderný blok v Česku pomocí mezivládní dohody než tendru, potvrdil toto pondělí také ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský. ČEZ obě tuzemské jaderné elektrárny provozuje.

Podobný způsob použilo Maďarsko, které se na konci roku 2014 dohodlo bez výběrového řízení na rozšíření své jaderné elektrárny Paks právě s Rosatomem. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller ale v reakci uvedl, že v nynějším stádiu není možné, aby stát preferoval jakoukoli konkrétní variantu.

ČEZ zrušil v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo to, že česká vláda na stavbu neposkytla státní garance. Zrušeného zadávacího řízení se zúčastnily americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která byla z tendru vyřazena. Ruskou stranu tehdy v konsorciu MIR.1200 zastupovaly dceřiné společnosti Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.