Teplárenská skupina MVV Energie chystá investice za půl miliardy korun | e15.cz

Teplárenská skupina MVV Energie chystá investice za půl miliardy korun

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od loňského října do letošního února zvedly teplárny, které vlastní společnost MVV Energie, dodávky tepla do domácností a firem meziročně o deset procent. Může za to letošní chladnější zima. Po letech poklesu tržeb a zisku, by tak letos teplárenská společnost, která dodává teplo v Liberci, Opavě, Vsetíně Děčíně a dalších jedenácti městech, mohla tento trend obrátit. V loňském fiskálním roce, který firmě končí v září, skupina MVV Energie CZ utržila 2,1 miliardy korun a skončila se ziskem 207 milionů korun.

Firma, která zásobuje teplem přes 70 tisíc domácností a téměř sedm stovek firem a dalších odběratelů, už v minulých letech investovala stovky milionů korun do snížení škodlivých emisí, aby splnila limity platné od roku 2018.

„V tomto roce nás čeká obdobná investice pro biomasový zdroj v Pelhřimově a pokračujeme v investicích do snížení emisí oxidů síry. Průběžně také investujeme do obnovy a rozšíření našich zdrojů kombinované výroby elektrické a tepelné energie,“ říká mluvčí firmy Jitka Tůmová. Na investice má MVV Energie připraveno půl miliardy korun.

Modernizovat chce také síť v Liberci, kde MVV Energie vlastní spalovnu odpadu Termizo a 70 procent v městské teplárenské společnosti. Naddimenzované parovodní sítě budou postupně vyměněny za moderní horkovodní, které umožní efektivní provozování s minimálními ztrátami.

Liberec po teplárně požaduje výrazné snížení cen tepla. „Zlevnili jsme už v letošní topné sezóně. Další snižování ceny tepla v dlouhodobém horizontu je možné, je však vázané na rekonstrukci současných parovodů a změnu zákonů v oblasti odpadového hospodářství. Jednání mezi akcionáři Teplárny Liberec stále probíhají,“ dodává Tůmová.

Investice do modernizace sítě bych MVV Energie chtěla částečně pokrýt z evropských dotací z operačního programu OP PIK. O příspěvek žádala už v loňské výzvě, kde se teplárny mohly ucházet celkem o miliardu korun.

„Z 82 předběžných žádostí bylo doporučeno k financování 43 žádostí s dotací v úhrnné výši 616 milionů korun,“ říká mluvčí MPO František Kotrba. Zaslané projekty zatím ministerstvo průmyslu nevyhodnotilo. V letošní výzvě, v níž mohou teplárny žádat celkem až o 2,5 miliardy korun, by mělo ministerstvo začít přijímat žádosti zhruba do týdne.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah