Turecko otevírá plynovod TANAP. Do Evropy jím má v budoucnu proudit deset miliard kubíků plynu ročně | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Turecko otevírá plynovod TANAP. Do Evropy jím má v budoucnu proudit deset miliard kubíků plynu ročně

Turecko otevírá plynovod TANAP. Do Evropy jím má v budoucnu proudit deset miliard kubíků plynu ročně
plynovod
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Ondřej Souček

Ondřej Souček

Jih Evropy je o krok blíž větší diverzifikaci zdrojů plynu. Nový plynovod mezi Ázerbájdžánem a Tureckem, na který má do dvou let navázat evropská část, by měl Evropě zajistit deset miliard metrů krychlových ročně.

Turecko v úterý otevírá plynovod TANAP, kterým bude z Ázerbájdžánu proudit 16 miliard metrů krychlových plynu ročně. Z toho šest miliard metrů krychlových ročně si chce Turecko ponechat pro svůj domácí trh, zbylých deset miliard má ale v budoucnu posílat dál přes Řecko do Itálie. Evropská část plynovodu má být dokončena do začátku roku 2020.

„Na jih Evropy to přinese další zdroj plynu a alespoň částečnou diverzifikaci. Ruský plyn to ale nemůže nahradit, což není ani záměr Evropské unie. Jde navíc o projekt Ázerbájdžánu a Turecka, což je potřeba brát v úvahu,“ připomíná napjaté vztahy EU s Tureckem Lukáš Tichý, koordinátor Centra energetické politiky.

V loňském roce Evropa od Ruska odebrala rekordních 190 miliard metrů krychlových plynu a závislost na Moskvě podle odborníků ještě zvýší plánovaný plynovod Nord Stream 2. Ten má ročně dopravit 55 miliard metrů krychlových ruského plynu přes moře rovnou do Německa a poté dál do Evropy. Začít stavět se má už v červenci a hotový má být podle plánu na konci roku 2019.

Ruský energetický projekt čtvrtstoletí se prodražuje

Přestože byl loni import ruského plynu rekordní, jeho podíl na celkovém dovozu ze zemí mimo EU meziročně klesl o 2,5 procentního bodu na 37 procent. Stejný podíl podle Evropské komise pocházel z Norska. Podstatnější snížení závislosti na ruském plynu ale naráží na dosavadní infrastrukturní možnosti.

Připravované projekty jsou ale zatím pouze na papíře. V roce 2022 má být otevřen Baltský plynovod, který by měl ročně přivádět deset miliard metrů krychlového plynu z Norska do Dánska a Polska. Evropskému trhu s plynem mají pomoct také nové LNG stanice, jimiž by Írán mohl po roce 2020 každý rok dovážet až 25 miliard krychlových zkapalněného plynu.

A kolem roku 2025 by měl do EU začít proudit také izraelský plyn. „Podmořský plynovod z Izraele a Kypru do Řecka a Itálie by mohl mít kapacitu až dvanáct miliard metrů krychlových za rok", řekl Tichý s tím, že bezpečnost dodávek v Evropě by mělo posílit i chystané Severo-jižní propojení, které má spojit polské a chorvatské LNG stanice. 

Gazprom zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu. Té má pomoci Polsko

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!