Velkým energetickým firmám rostou zisky. Trh se narovnává, tvrdí analytik | E15.cz

Velkým energetickým firmám rostou zisky. Trh se narovnává, tvrdí analytik

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Více než pětinový nárůst zisků představují pololetní výsledky energetického koncernu ČEZ. Ačkoliv z významné části stojí na příjmech z prodeje akcií a sídliště v Písnici, v evropském kontextu podle části analytiků dokazují, že se trh s elektřinou začíná uklidňovat.

 

„Trh ropy se zjevně odrazil ode dna, kterého dosáhl v únoru 2016. Postupně se stabilizují i ceny elektřiny,“ říká Martin Vlček ze společnosti BH Securities. Pomalu totiž rostou také velké evropské energetické firmy. I přesto jde však Česko částečně stále proti západoevropskému proudu.

Jeho hlavním rysem je snaha omezovat jadernou technologii, například Německo ji chce opustit již za pět let. V jiných státech se zase spekuluje o rentabilitě výstavby a rekonstrukcí jaderných elektráren.

Velké energetické společnosti se tak stále více soustředí jak na solární, tak na větrnou energii. Typické jsou například větrné parky v Severním nebo Baltském moři. „Česku nezbývá nic jiného, než vystavět další bloky jaderných elektráren,“ říká Vlček. Martin Pavlík ze společnosti Conseq má však i ČEZ své vlastní projekty v oblasti obnovitelných zdrojů. „ČEZ například koncem roku 2016 koupil větrné elektrárny v Německu, narůstá mu výroba ve větrných parcích v Rumunsku a kupuje solární parky v Česku,“ dodává Pavlík.

Rozmary počasí

Větší investice do obnovitelných zdrojů znamenají také větší závislost energetické produkce na počasí. Například výroba energie z vodních elektráren klesla španělskému gigantu Iberdola v prvním pololetí o 52 procent. I přesto rostl firmě v pololetí zisk o 4,2 procenta na 1,5 miliardy eur. Firmě pomohl především růst na americkém kontinentu.

Počasí naopak pomohlo švédské společnosti Vattenfall. Zisk divize větrných elektráren se zdvojnásobil na 110 milionů eur. K pololetnímu zisku zhruba 600 milionů eur však pomohl prodej hnědouhelné divize, který je součástí nové strategie firmy. Naopak se nedařilo italské jedničce Enel klesl ukazatel zisku před zdaněním a odpisy o 4,7 procenta a zastavil se na 7,7 miliardy euro. Pokles zapříčinily hlavně nižší marže ve Španělsku a náklady na restrukturalizaci

Zisk klesl také francouzskému koncernu Engie, přesně o 0,1 procenta na pět miliard eur - hlavně kvůli nižším výkonům obnovitelných zdrojů ve Francii. Zlepšení celoročních výsledků očekává německý Uniper, na který E.ON převedla konvenční elektrárny. Očekávaný zisk před úroky a zdaněním má letos dosáhnout 1,2 miliardy eur.

Analytik Martin Vlček s ohledem na výsledky a situaci na trhu však neočekává, že by došlo ke změnám ceny energií. Ty jsou nyní pod evropským průměrem. „Dokud se u nás nesrovná se zahraničím úroveň platů, která je extrémně nízká vůči zbytku Evropy a vůči HDP, k znatelnému zvýšení nedojde,“ dodává Vlček. Martin Pavlík poukazuje také na velkou liberalizaci trhu s energiemi, díky které výsledky ani tak velké společnosti jako je ČEZ situaci nijak neovlivní.

Více o energetice čtěte v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>
Magazín E15 Premium Energie Česka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah