Veolia se přiblížila obří akvizici svého konkurenta Suez | E15.cz

Veolia se přiblížila obří akvizici svého konkurenta. Suez se ale tvrdě brání

sou

Ve Francii se schyluje k obří bitvě v energetice. Tamní společnost Veolia se přiblížila převzetí konkurenční společnosti Suez poté, co v ní od polostátní firmy Engie získala bezmála 30procentní podíl. Vedení firmy Suez však s prodejem zbylých akcií nesouhlasí a Veolii obviňuje z nepřátelského převzetí.

Veolia nezastírá, že nákup zhruba třetinového podílu, který vyšel v přepočtu na 92 miliard korun, je jen začátkem. Časem by chtěla nad společností převzít plnou kontrolu. Ta má nyní zhruba 45 procent akcií umístěných volně na burze a zbytek drží hrstka kvalifikovaných investorů s podílem nižších jednotek procent.

Vedení Suezu nabídky na převzetí od Veolie už v minulosti několikrát odmítlo. Nyní svůj postoj zopakovalo znovu, přičemž zdůraznilo, že udělá vše pro to, aby se společnost vyhnula plíživému a nepřátelskému převzetí kontroly nad firmou.

Do sporu v silně regulovaném odvětví už vstoupila i tamní vláda, která se obě strany snaží přimět k dohodě. „Mým cílem je, aby se tito dva hráči dohodli, a nikdy v této snaze nepolevím,“ slíbil ministr financí Bruno Le Maire v rádiu France Info. Dohoda se podle něj v posledních dnech zřetelně přiblížila. „Narazila ale na neústupnost firmy Suez a unáhlenost Veolie,“ prozradil Le Maire.

Veolia nicméně zůstává optimistická. Ihned poté, co se dohodne s managementem Suezu, chce podat veřejnou nabídku na zbylý podíl firmy. Za jednu akcii nabízí 18 eur, což je o dvě eura víc, než kolik dnes stojí na burze.

Získáním firmy Suez by se Veolia stala světovým gigantem na poli odpadového a ekologického hospodářství. Vodohospodářská aktiva Suezu by Veolia naopak musela prodat, aby vyhověla antimonopolnímu úřadu, který brání příliš velké koncentraci tržní síly v odvětví.

Suez i Veolia působí také v Česku, a to v oblasti vodárenství a odpadového hospodářství. Veolia v tuzemsku patří také k největším dodavatelům tepla. Nedávno do svého portfolia tepláren získala také Pražskou teplárenskou, kterou převzala od EPH Daniela Křetínského. Ten je také spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz.  

Všichni tři hráči – Suez, Veolia i Engie – dnes na burze rostli o nižší jednotky procent.  

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!